Dietě o jednom jídle denně podlehly i celebrity. Může pomoci zhubnout, nefunguje ale u všech stejně

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dieta
Zdroj: Shutterstock

One Meal a Day Diet, dieta, kterou do češtiny přeložíme jako „jedno jídlo denně“, se v poslední době stala oblíbenou především u celebrit. Mezi její zastánce patří například frontman skupiny Coldplay Chris Martin nebo Bruce Springsteen. Je ale skutečně tento typ hubnutí zdravý?

One Meal a Day Diet je vlastě verzí přerušovaného nebo také částečného půstu. Jak už název trendu napovídá, jedná se o to, že sníte jedno jídlo za 24 hodin a po zbytek dne se doplňujete maximálně tekutinami.

Výzkumy těchto postních diet jsou stále ještě v plenkách, a neexistují tak žádné přesné informace o tom, zda skutečně fungují. I tak jsou ale známy jejich účinky na lidské zdraví, uvádí server Men’s Health.

Mohou zlepšit váš metabolismus

Podle serveru The Conversation se někteří odborníci shodují na tom, že pokud tělu dopřejete veškerý denní kalorický příjem během krátkého času, může to zlepšit váš metabolismus.

Jedna zahraniční studie z roku 2022 navíc uvádí, že tento způsob stravování může také snížit hladinu cukru v krvi, zlepšit cholesterol nebo regulovat chuť k jídlu.

Máte díky tomu pak nižší riziko onemocnění cukrovkou, ale i kardiovaskulárními chorobami, doplňuje Science Alert.

Na každého působí jinak

Jedno vybrané jídlo by mělo obsahovat dostatek bílkovin, zhruba 1600 až 1800 kalorií, a podávat by se mělo okolo 17. hodiny odpolední, popisuje Men’s Health.

Podle studie z roku 2021 působí na každého tato dieta trochu jinak. Průzkumy na některých typech zvířat totiž ukázaly, že naopak v některých případech může tento způsob stravování znamenat nabrání větší tělesné hmotnosti.

Podle některých odborníků pak může dieta způsobit více škody než užitku. Omezení kalorií na jedno jídlo denně může zvýšit pravděpodobnost hypoglykémie nebo nízké hladiny cukru v krvi, zejména u pacientů s cukrovkou.

Dieta také může vést k častým nevolnostem, slabosti, motání hlavy, zácpě, nedostatku energie, a tudíž i únavě.

Na tom, jak přesně a zda vůbec tedy dieta funguje, se odborníci neshodují. Pravdou ale je, že podle celebrit, které ji vyzkoušely, jde o zaručený způsob, jak se během několika dní dostat do kondice.

Zdroj: The Conversation, Daily Record, Science Alert, Men’s Health, Hindawi, Journal of Animal Science and Biotechnology

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články