Ženě rostly vlasy mezi zuby. Extrémně vzácný případ fascinuje i dnes

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
zena zakryvat usta
zena zakryvat usta

Před deseti lety se tehdy devatenáctiletá Italka na lékaře obrátila s neobvyklým problémem. Z dásní jí totiž začaly růst vlasy, což jí nejen kazilo úsměv, ale dohánělo k zoufalství. Lékařům chvíli trvalo, než zjistili, kde je háček.

Žena vyhledala lékařskou pomoc už v roce 2009. Už se dál nemohla smířit s tím, že jí chloupky podobné řasám stále rostou z dásní za horními předními zuby.

Rozbouřené hormony

Nejdříve jí byl diagnostikován syndrom polycystických vaječníků, za nímž stojí nerovnováha pohlavních hormonů. Právě ta může způsobit nadměrný růst ochlupení a vlasů. Lékaři proto pacientce předepsali antikoncepci. Věřili, že dokáže její rozbouřené hormony zkrotit. Samozřejmě podstoupila i operaci, při níž jí byly nežádoucí chloupky z dásní odstraněny.

Chvíli to vypadalo, že byla tato nepříjemnost vyřešena. Jenže za šest let vlasy z dásní vyrašily znovu, a dokonce se objevily i v oblasti brady a krku. Pilulky žena mezi tím vysadila, a tak se lékaři rozhodli pro osvědčený postup a znovu jí je doporučili brát. Opět vlasy odstranili chirurgicky a za rok naplánovali další kontrolu.

Zdroj: Zhurakivska etal., OOOOJournal, 2020

Tkáň podobná kůži

Jenže růst opět zesílil, a tak lékaři dotyčné odebrali vzorek malého kusu dásní, aby se na tuto anomálii mohli podívat hlouběji. Zjistili, že dáseň je neobvykle silná a podobá se tkáním, jež tvoří naši kůži už v embryonálním stádiu. To by vysvětlovalo i neobvyklý růst vlasů v dutině ústní, jenž byl předtím zaznamenán v šedesátých letech minulého století pouze u pěti mužů.

Popisovaný případ je tedy prvním, kdy se růst vlasů v dásních spojuje právě se syndromem polycystických vaječníků. Bůh ví, jak by to dopadlo, kdyby se žena nesvěřila se svým trápením odborníkům včas.

Autor: Šárka Blahoňovská


Související články