Praskání krku je nebezpečnější, než si myslíte. Řekneme vám, proč to nedělat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
krk bolest
Zdroj: Shutterstock

Zatuhlému tělu občas potřebuje ulevit každý. Po hodinách sezení v kanceláři nebo jenom po dlouhém spánku si tak rádi prokřupneme krk. Jenže to může být nebezpečnější, než jste si kdy mysleli.

Děláme to každý, mnoho z nás i několikrát denně. Někomu stačí dobře si zakroutit hlavou, jiní si dokonce pomáhají rukama, jen aby to pěkně prasklo. Jenže je tu jedno riziko.

Existuje totiž poměrně malá, zato ale o to nebezpečnější pravděpodobnost, že bude takové lupnutí v krční páteři to poslední, co uslyšíte. Dokazují to výzkumy lékařů z Health Digest.

Pravděpodobnost je malá, proč ale pokoušet štěstí?

Podle vědců existuje pouze 0,1 % šance, že právě vaše prokřupnutí krku bude smrtelné. A to, které vás dostane na pohotovost, nemá o moc lepší statistiky. Ale přesto – proč pokoušet štěstí?

V několika případech se stalo, že zhruba hodinu po prokřupnutí krku nebyl člověk schopen chodit. Ochrnutí je ale jen začátek. V krku se vám totiž může udělat krevní sraženina na tepně.

Ta způsobí nejen nemožnost pohybu, ale po čase také mrtvici. Pokud se okamžitě lékařsky neodstraní, může dojít k trvalým následkům či ke smrti. Když člověk takové zranění přežije, s velkou pravděpodobností skončí na vozíku.

V roce 2019 se přesně tohle stalo muži jménem Josh Hader. Ten po prasknutí krku přestal cítit nohy, proto ihned vyhledal pomoc. I když se dostal do nemocnice včas, skončil s trvalými následky.

Chtěl si jenom prokřupnout krk po dlouhém sezení u počítače. Místo toho má teď nadosmrti ochablé svalstvo a podle doktorů může být rád, že žije.

I v přítomnosti lékaře je lupání v krku nebezpečné

Zajímavým případem bylo lékařské vyšetření Katie May, modelky z Los Angeles. Ta šla za svých chiropraktikem, aby jí udělal masáž a u toho jí pomohl s protažením krční páteře.

Když od něho odcházela, cítila se dobře, ale několik hodin potom začala mít zdravotní problémy a byla odvezena do nemocnice. Bohužel do čtyřiadvaceti hodin zemřela.

Pitva prokázala, že měla ucpanou krční tepnu a že ke zranění došlo pravděpodobně praskáním krku u chiropraktika.

Pokud si i vy rádi protahujete krk praskáním, raději to nedělejte. Jak je řečeno výše, šance, že se něco drastického stane právě vám, je sice mizivá, ale není třeba pokoušet osud.

Autor: Šárka Cvrkalová


Související články