Je vám stále zima? Na vině může být hubnutí i štítná žláza

od Dominika Jandorová
2 minuty čtení
velka zima
Zdroj: Shutterstock

Je vám zima, i když se ostatní svlékají do trička s krátkým rukávem? Máte nutkání neustále otáčet termostatem, abyste z topení vydolovali ještě více tepla? Zimomřivost může mít rozličné příčiny, včetně závažných zdravotních problémů.

Jistě, všichni cítíme mráz v chladném zimním dni. Pokud se však neustále třesete bez ohledu na teplotu, může jít o něco víc. Možná jste prostě teplomilní, možná mrznete kvůli svému zdravotnímu stavu.

Únava

Za pocitem zimy může stát i velká únava, která narušuje nervový systém i ostatní mechanismy regulující tělesnou teplotu. Organismus soustředí zbytky energie na základní funkce a na udržení optimální tělesné teploty už mu nezbývají síly.

Anémie

Anémie neboli chudokrevnost je podle Cleveland Clinic častým viníkem pocitu neustálého chladu. Nedostatek červených krvinek vede k tomu, že vaše tělo nedostává potřebné množství kyslíku, což má za následek pocit chladu.

Anémie se může projevovat i dalšími příznaky, jako jsou bledost, dýchavičnost nebo syndrom neklidných nohou. Léčba obvykle zahrnuje doplňky železa a změnu stravovacích návyků.

Špatný krevní oběh

Problémy s krevním oběhem, jako je například krevní sraženina, nebo nahromadění tukového plaku v tepnách (známé také jako onemocnění periferních tepen), mohou rovněž vést k pocitu chladu. V případě krevní sraženiny je nutná okamžitá lékařská péče.

Další možnou příčinou je Raynaudův fenomén, což je stav, při kterém dochází k zúžení cév, zejména v prstech na rukou a nohou, což má za následek nízký průtok krve. Tento stav je způsoben emočním stresem nebo vystavením se chladu.

Hypotyreóza

Další běžnou příčinou neustálého pocitu zimy je hypotyreóza, tedy snížená funkce štítné žlázy. Pokud štítná žláza neprodukuje dostatek hormonů, dochází ke zpomalení metabolismu, což vede k nižší tělesné teplotě.

Lidé s hypotyreózou mohou pociťovat i další symptomy, jako jsou únava, přibírání na váze nebo suchá kůže.

Úbytek tělesného tuku

Tělesný tuk hraje klíčovou roli v udržování tělesné teploty, a tak jeho úbytek může vést k pocitům chladu. Stárnutí, změny ve stravě, cvičení, nebo dokonce podvýživa mohou vést ke snížené schopnosti těla udržet teplotu. To je důvod, proč lidé, kteří ztratili značné množství tělesného tuku, mohou být citlivější na chlad.

Kdy navštívit lékaře?

Je důležité rozpoznat, kdy je neustálý pocit zimy důvodem k obavám. Pokud pocit chladu přesahuje běžné nepohodlí a je spojen s dalšími příznaky, jako je například nevysvětlitelná únava nebo slabost, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc, abyste vyloučili závažnější zdravotní problémy.

Zdroj: Cleveland Clinic, Spektrum zdraví, Vitalweb, iDNES
Autor: Dominika Jandorová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články