Červené pupínky pod rouškou jsou nepříjemné pro všechny. Maskné trápí i celebrity

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mascne
Zdroj: Shutterstock

Na začátku pandemie lidé používání roušek a respirátorů nevěřili. Nejdiskutovanější téma bylo, zda lidem ochranné prostředky neuškodí. To však bylo brzy vyloučeno a existuje velké množství případů, ve kterých roušky zachránily lidské životy.

Používání ochranných prostředků je samozřejmě tou nejlepší cestou, jak zabránit viru, aby vstoupil do našeho těla. Co se ale může stát, je to, že vaše pokožka začne reagovat na vlhkost, která pod rouškou vzniká.

Nejste v tom sami

Dlouhodobé nošení roušky může být příčinou nepříjemných červených pupínků, ze kterých nemá nikdo radost. Odborníci pro tento problém vynalezli nové slovo maskné, které mluví za vše.

A jak že takové maskné vzniká? Pravděpodobně již tušíte, co stojí za podrážděnou pokožkou. Pod rouškou se zvyšuje vlhkost, pH pokožky, teplota pokožky i produkce kožního mazu.

Nejste v tom sami. Lidé z celého světa si stěžují na dermatologické problémy spojené s nošením roušek, nadále ale raději řeší pár pupínků než smrtící virus. Roušky jsou totiž tím největším pomocníkem při pandemii a čím víc je budeme nosit, tím dřív budeme mít možnost se jich zbavit.

Maskné se dá velice snadno splést s ekzémem a dalšími problémy. Pokud vám tedy nezabírá pravidelné čištění kosmetickými produkty a používání dobrých vyživujících krémů, vydejte se za svým lékařem.

I s maskné jsou vám ale odborníci připraveni poradit. Ordinace navštěvují převážně ženy, protože ty trápí maskné více. Muži problémy často přehlížejí a do ordinace chodí až s vážnějšími případy. Rozhodně ale není nic špatného na tom, když se muž vypraví do čekárny plné žen.

Maskné trápí i slavné osobnosti

Problémy s pletí zaznamenaly i známé osobnosti. Česká zpěvačka a dcera Karla Černocha Tereza Černochová se na svém instagramovém profilu svěřila a ukázala, jak se její pokožka tváří na nošení respirátorů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tereza Černochová (@cernochovatereza)


Ačkoliv potkal tento problém i Terezu, respirátor nosí nadále a pomáhá tím ke zlepšení aktuální situace. Po práci v uměleckém odvětví se jí stýská a používáním ochranných prostředků tento návrat jen urychlí.

Stejně tak jako Tereza i my se těšíme na koncertní haly plné fanoušků a vyprodaná divadelní představení. Do té doby máme všichni plno času na péči o pokožku a na akce pak vyrazíme jako noví.

Zdroj: Dermaestet, Instagram

Autor: Štěpán Pacík


Související články