Casu marzu: Sýr prolezlý červy je Evropskou unií zakázaný. Někde to ale umí obejít

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Casu marzu
Zdroj: Shutterstock

Na Sardinii je sýr casu marzu považován za národní pochoutku. Ve většině jiných zemí se ale lidem spíše zvedne žaludek, sotva o něm slyší. Sýr z ovčího mléka na první pohled kvůli své hnědé barvě nevypadá lákavě. Daleko horší je ale to, jakým způsobem je vyráběn.

Při výrobě casu marzu hrají hlavní roli larvy sýrohladky drobné. Jde o mouchu, jejíž červi se sýrem prožírají a jejich trávicí trakt přitom produkuje kyselinu rozkládající těžké tuky. Sýr se tak stává velmi měkkým a pojídá se ve stádiu rozkladu.

Důkaz poživatelnosti

Sýr se při konzumaci ještě hýbe. Kromě toho, že je jeho výroba podle mnohých nechutná, larvy jsou v něm obsaženy i poté, co je zákazníkům servírován. To, že jsou živé, je ale podle serveru Experience Sardinia důkazem toho, že je sýr poživatelný.

Ve chvíli, kdy larvy v něm začínají umírat, je považován za zkažený a tedy nejedlý. Mnoho lidí na Sardinii podle webu Jíme to používá trik, při kterém sýr uzavře do igelitových pytlíků, aby larvy nedostatkem vzduchu uhynuly. Teprve poté pokrm konzumují.

Zdravý, ale také zdraví nebezpečný

Casu marzu obsahuje mnoho pozitivních látek, a to i přes přítomnost larev v něm. Navíc jsou mu podle webu Recipes také přisuzovány afrodiziakální účinky. Na druhou stranu je ale jeho konzumace považována za velmi nebezpečnou.

Ve fázi rozkladu totiž může být toxický, způsobit zdravotní problémy, v některých případech dokonce i smrt. U jedinců, kteří nejsou zvyklí na jeho konzumaci, velmi často vyvolává alergické reakce.

Casu marzu je proto z hygienických důvodů Evropskou unií zakázán. Mnohé země včetně právě Sardinie se toto nařízení ale pokoušejí obejít. Na světě tak existují místa, kde se sýr konzumovat za určitých podmínek smí.

Zdroj: Recipes, Experience Sardinia, Jíme to

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články