Caldo verde: Portugalská polévka, která bude chutnat milovníkům zelňačky s klobáskou

od Lída Kropáčková
2 minuty čtení
polevka
Zdroj: Shutterstock

Sytá polévka s jednoduchou přípravou a plná zdravých surovin. Existuje celá řada variant caldo verde, protože jak se polévka v Portugalsku šířila, lidé ji v různých regionech přizpůsobili svým stravovacím návykům. V mnohém připomíná zelňačku s klobásou a bude chutnat i milovníkům bramboračky.

Polévka caldo verde se vyznačuje hustou a krémovou konzistencí. Té se docílí použitím brambor s vyšším obsahem škrobu. Nastrouhané nebo na malé kousky nakrájené brambory totiž škrob uvolní do vývaru.

Zároveň se do polévky použijí i brambory lojové, které se rozkrájí na větší kousky a během vaření změknou, ale udrží si pevnější konzistenci. Použitá nasekaná nebo drcená kapusta dodá polévce chuť a barvu. Kapustu lze nahradit i zelím.

Portugalská kuchyně má co nabídnout

Polévka je podle bePortugal původem ze severního Portugalska, kde je oblíbená hlavně v deštivých dnech, kdy si lidé rádi dopřejí něco vydatnějšího a uklidňujícího, aniž by museli trávit v kuchyni moc času.

Základem je jen několik levných ingrediencí, příprava surovin na polévku zabere pouze pár minut a ani vaření netrvá dlouho.

Receptů je mnoho, ale v základu jsou suroviny dané

Recepty jsou sice různé, většinou se ale příliš neliší. Začíná se restováním cibule, pórku, česneku nebo jejich směsi na olivovém oleji. Potom se přidá kapusta (zelí), brambory a v kuřecím vývaru se vše vaří.

Pro strávníky je příjemná kapusta, která je hodně jemně nakrájená a vařením se napůl rozvaří. Dá také polévce zelenou barvu. Právě ta je pro tuto polévku charakteristická a dostala po ní i název. Zároveň by brambory měly zůstat příjemné na skus. Škrob z brambor krásně polévku zjemní a zahustí.

Kuřecí vývar lze nahradit zeleninovým

Obvykle se používá k přípravě kuřecí vývar, ale pro milovníky vegetariánské stravy je možné ho nahradit silným zeleninovým vývarem.

Polévka je typická také tím, že se do ní přidává tvrdá vepřová klobása, která je ochucená červeným vínem a paprikou. V našich poměrech jde tedy o paprikovou klobásku, může být i s česnekem.

Kdo má rád tučnější maso, může zvolit třeba paprikový bok. Kdo by chtěl udržet autenticitu receptu, tak vhodné klobásky jsou chouriço, linguiça nebo salpicão.

Suroviny pro polévku

Recept z magazínu Serious Eats doporučuje přizpůsobit si suroviny dle své chuti. Můžete potřebovat 2 lžíce másla, 1 velkou cibuli nebo pórek nakrájené na hrubo, 3 velké stroužky česneku na plátky, sůl a pepř, 6 polévkových lžic olivového oleje, 2 větší škrobové brambory, 3 větší lojové (salátové) brambory, 1,5 l vývaru, 350 g kapusty nebo zelí bez tvrdých částí, 350 g oblíbené klobásky a pažitku na ozdobu.

Na rozpuštěném másle se orestuje cibule, pórek, česnek. Přidá se olivový olej, brambory (oba druhy), vývar a vše se přivede k varu. Přidá se kapusta, sůl a pepř. V okamžiku, kdy je kapusta hodně měkká a brambory uvařené, se přidá klobáska nakrájená na menší kousky.

Zdroj: bePortugal, tasteatlas, serious eats

Autor: Lída Kropáčková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články