Vegetariánka Pavla (28): Dala jsem si kousek masa, zachutnalo mi natolik, že už nedokážu přestat

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
zenajimaso
zenajimaso

Jako malá jsem žila na farmě a byla jsem tak mnohdy svědkem toho, jak se stahuje králík nebo usekává hlava kohoutovi. Ani nevím, kdy to ve mně zanechalo takový zážitek, že jsem se rozhodla nejíst maso.

Pamatuji si, že jsem ho jako malá jedla, na druhou stranu, kam až moje paměť sahá, maso jsem do nedávna nejedla. Stala jsem se přísným vegetariánem. Ačkoli maso mi chutnalo, bylo mi zvířat líto, představovala jsem si jejich zabíjení a četla miliony článků o tom, jak které zvíře trpí ve velkochovech.

Žila jsem zdravě a maso mi nechybělo

Zdroj: Adrian Misiak/123RF.COM

Jedli jsme s přítelem zdravě a maso nahrazovali nejrůznějšími sójovými výrobky. Přítel se přizpůsobil a maso si dal jen jednou za čas v restauraci, nijak mu nechybělo. Ačkoli by asi neměl problém s tím, jíst ho častěji. Snažili jsme se také jíst méně mléčných výrobků. Celkově byl náš jídelníček vyrovnaný a na žádné zažívací problémy jsme nikdy netrpěli.

Pro jednou jsem své pravidlo porušila

Nevím, co mě to napadlo. Když kamarádka řekla, že jde na oběd na kuře, šla jsem s ní a místo klasického salátu si s ní dala porci masa. Dívala se na mě, jako kdybych spadla z vesmíru a já jí vysvětlila, že mi maso vlastně chutná, že ho nejím jenom kvůli tomu, jak je mi líto zvířat. Řekla mi, že je to hloupost. Přejedly jsme se masa. Za týden mě pozvala na Čínu. Ačkoli jsem si chtěla dát zprvu vegetariánskou sójovou verzi, přemluvila mě na klasické kung-pao.

Rodina i přítel ze mě měli radost

Samozřejmě jsem o svém masovém zážitku vyprávěla na potkání. A na většinu lidí to udělalo dobrý dojem. Přítel se raduje, že si může dát maso konečně i doma se mnou, babička zase, že se konečně přestaneme hádat u nedělního oběda.
Maso mi zachutnalo, ale chci zase přestat

Když přemýšlím nad tím, jak moc zvířata trpí, každý mi vysvětluje, že jeden vegetarián nic nezmění. Já ale vím, že kdyby nás bylo víc, třeba by se svět změnil. A třeba je to jenom naivní myšlenka. Bohužel s tím nedokážu nic dělat, protože ať se přemlouvám jakkoli, maso mi zkrátka zachutnalo a chci ho mít běžně zařazeno ve svém jídelníčku. Koneckonců je to v určité míře i zdravé a já sama nechápu, jak jsem ho mohla tak dlouho nejíst.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články