Manželství jako výsada žen je mýtus. Ženatí muži jsou šťastnější a bohatší

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
par stastny
Zdroj: Shutterstock

Stereotypy se kolem manželství objevují neustále. Jedním z těch nejčastějším  že pro ženy je tato instituce výhodnější, zatímco muž o své výsady spíše přijde. Jak ale dokazují některé vědecké práce, muži žijící v manželství jsou šťastnější, zdravější a také bohatší.

Ačkoliv by dlouholetí „ženáči“ mohli mít námitky, tak podle vědců jsou na tom duševně lépe muži ženatí. Trpí méně depresemi i pocitem osamělosti. Potvrzuje to i článek psychoterapeuta Avruma Weisse uveřejněném v časopise Psychology Today.

Podle něj jsou ženatí muži šťastnější než ti svobodní. Zajímavé ale je, že jsou dokonce i šťastnější než vdané ženy. Naproti tomu nejvyšší počet sebevražd, alespoň podle tohoto článku, páchají rozvedení muži a vdané ženy.

Ženy pečují o mužské zdraví

Některé věci, které muže před potenciálním sňatkem odrazuje, jim může ve finále vlastně pomoci. Jedním z důvodů, proč se pánové do ženění příliš nehrnou, je i obava z toho, že by jim jejich budoucí manželka mohla až příliš organizovat život.

„Mužská posedlost nenechat se ovládat ženami je nejsilnějším důkazem jejich přehnaného strachu ze ztráty kontroly,“ vysvětlil Weiss.

Ženatí muži žijí déle

Podle Scotta Stanleyho, experta na rodinnou psychologii, toto zapříčiňuje fakt, že ženatí muži žijí déle a zdravěji než muži svobodní. Uvedl to ve svém článku pro Institute for Family Studies.

„Tohle je třetí pivo. Nestačilo to už?“, „Dnes jsi byl dlouho v práci, měl by sis jít raději lehnout,“ nebo Nevypadáš dobře, zajdi si k lékaři.“ Právě tyto věty, kteří muži tak nesnáší, jim podle vědců zachraňují životy.

Muži jako živitelé a ochránci

Muži takzvaně pod čepcem dokonce také vydělávají více peněz. Stanley o tom informuje ve svém článku s odkazem na knihu sociologa Stevea Nocka.

Podle něj mění ženatí muži zásadně své chování, ale také myšlení a postoje. S novým závazkem se začnou cítit více jako ochránce a živitel rodiny.

Výše jejich příjmu se tak pro ně stane zásadnější. Tím pádem jsou kvůli vyššímu platu mnohem ochotnější například změnit práci, než by tomu bylo za svobodna.

Muži žijící v manželství jsou podle vědců šťastnější, zdravější a také bohatší. Přesto jsou to ale právě ženy, které vnímají tlak okolí na to, že by se měly co nejdříve vdát.

Zdroj: Institute for Family Studies, Psychology Today, Brightside

Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články