Šárka (43): Naši společnou dovolenou prohrál v kartách. Nevím, jak vysvětlím dětem, že k moři nepojedou

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
zena psychiatr
zena psychiatr

Souboj se závislostí může být složitější, než se zdá. Jak jsem se přesvědčila, i když se jednou z problémů vyhrabete, je jenom otázkou pevné vůle, než do nich znovu spadnete. Věřila jsem, že můj muž bude patřit k těm, kteří se dokážou své závislosti postavit. Nakonec se ale ukázalo, že veškerá léčba byla zbytečná.

Začal hrát před deseti lety. Dva roky po svatbě byly jeho problémy natolik závažné, že nám chyběly finance na nájem. Sotva jsem se dokázala postarat o našeho tříletého syna a nedovedla jsem si představit, jak budeme přežívat, až se narodí dcera, kterou jsem v tu dobu čekala. Rozhodla jsem se proto zakročit a dát manželovi ultimátum.

Buď se bude léčit, nebo s ním končím

Snažila jsem se mu pomoci a přesvědčit ho v dobrém, aby nastoupil na léčbu. On ale několik měsíců opakoval stále to samé: „Tohle byla poslední prohraná výplata, slibuji.“ Nedal se ohlídat. Jezdil s přáteli do větších měst do heren, nebo si sedl s kumpány na pivo a prohrál posledních pár stovek.

Proto jsem mu řekla, že pokud nenastoupí do léčebny, nechám se rozvést a děti mu seberu. Milovala jsem ho, neviděla jsem ale jiné východisko. Začal docházet k doktorovi a po určité době i na týdenní stacionáře. Kvůli léčbě, kterou nakonec musel podstoupit opravdu dlouhodobě přímo z nemocnice, přišel o práci. Já se o dvě děti postarat zvládla, když mi moje peníze nikdo netahal tajně z kabelky. Doufala jsem, že se po celém procesu něco změní.

Zdroj: 123RF.COM

Po dvou letech se situace uklidnila

Docházel sice i později na pravidelné konzultace s psychologem, jeho hráčská vášeň se ale skutečně uklidnila. Byla jsem zase šťastná. Snažila jsem se na něho být co nejmilejší, dát mu najevo, jak moc si cením toho, že se pro mě změnil. Začal opět vydělávat, věnovat se dětem a zdálo se, že se nic nemůže pokazit.

Jeho závislost se vrátila. Prohrál peníze na dovolenou

Nevím přesně, kdy a jak se to stalo, ale začal opět hrát. Když se to stalo poprvé, přišel domů s pláčem. Mluvil o tom s doktorem a bál se, že do toho zase spadne. Jeho obavy se potvrdily. Dlouho jsme spolu plánovali, že letos konečně vyrazíme na dovolenou. Dětem už jsem slíbila, že do školy nastoupí až v říjnu, protože je v září čeká dobrodružství u moře.

Zálohu jsme sice zaplatili, stále nám ale chybí doplatit deset tisíc, abychom mohli celý výlet podniknout. A on mi před pár dny sdělil, že peníze prohrál v kartách. Prosil mě o odpuštění. Viděla jsem na něm lítost, ale nedokázala jsem tu informaci přijmout s klidem. Nevím, jak dětem teď řeknu, že se těšily zbytečně. Bohužel ani nevím, zda chci být s někým, kdo se nedokáže o rodinu postarat a neustále ji utápí do dluhů. Manžela miluji, ale tohle už se nedá snášet.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články