Šárka (38): Manžel na mi alimentech nezaplatil ani korunu, děti bez nich nedokážu uživit

od Luboš Klouček
2 minuty čtení
69270803 s
69270803 s

S manželem spolu nežijeme tři roky, z toho rok a půl již nejsme manželé. Rozvod byl na ostré nože a emočně mě celý proces hodně vyčerpával. Byla ráda, že nás soudce rozvedl, stanovil výživné na děti a já tak měla to nejhorší za sebou. To jsem ještě nevěděla, že mi bývalý manžel nezaplatí ani korunu.

První tři měsíc ne po rozvodu manžel nezaplatil ani korunu. Neustále se vymlouval, že nevychází finančně a prosil mě, jestli bych mu počkala, až se zařídí – po rozvodu si našel menší byt, kde musel zaplatit tříměsíční kauci. Nejsem až taková mrcha, měla jsem pochopení, že se toho má hodně, proto jsem svolila, že s alimenty počkám. Jenže ani po dalších třech měsících se situace nezlepšila. Manžel nezaplatil ani korunu a mně peníze začaly docházet.

Od výplaty k výplatě

S manželem máme dvě děti – dcerku Patricii, které je 12 let, a syna Robina, tomu je 8. Kdo má děti, ten určitě moc dobře ví, že tahle radost něco stojí. A že to nejsou zrovna malé částky, zvlášť když děti chodí do školy, kde se jezdí na výlety, platíte různé poplatky do fondu a podobně. S mým platem jsme velmi rychle přestali vycházet a chybějící alimenty proto začaly být hodně znát. Půl roku po rozvodu jsem vyčerpala všechny úspory, z toho jsem si několikrát půjčila od své matky a už mi bylo trapné jít se znovu dožadovat o peníze. A manžel? Ten se mi přestal ozývat!

Děti přišly o kroužky

Další měsíc jsem na manžela vyrukovala s tím, že jestli nezačne platit, udám ho a půjde sedět. Asi mu nedocházelo, že za neplacení alimentů může jít do vězení. Zničehonic mi poslal na účet 15 000 Kč, což ale ani zdaleka nebyla celá částka, kterou mi dlužil. Z toho jsem většinu vrátila matce, která na mě začínala být naštvaná, že si jen půjčuji a dluhy nesplácím. Moje výplata pro nás tři přestala stačit. Musela jsem děti přemluvit, aby se vzdaly svých kroužků – Patricie přestala chodit na tanec a malování, Robin na lukostřelbu a plavání. Kroužky totiž měsíčně vyšly na 6 000 Kč a já na to prostě neměla.

Hrozím manželovi soudem, jemu je to jedno

Situace s placením alimentů se nezlepšila, manžel se buď vymlouvá, že peníze nemá, nebo na moje zprávy ani telefonáty vůbec neodpovídá. Několikrát jsem mu pohrozila soudem, ale jemu je to jedno. S dětmi se vídá jednou měsíčně, kdy je bere na výlety, ale peníze na ně neplatí. Já je ale nejsem schopna uživit. Museli jsme se hodně uskromnit a já si budu muset najít další práci – a to i na úkor toho, že budu s dětmi trávit ještě méně času.

Autor: Nikol Kolomazníková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články