Renata (54): Dcera je zastánkyní „volné výchovy“ u svých dětí. Vyrostou z nich hrozní lidé

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
volnavychova
volnavychova

Celozávodní dovolená se v mém zaměstnání kvapem blížila, a proto jsem se připravovala na další příjemné léto strávené s vnoučaty. To jsem však ještě netušila, jak se na jejich chování podepíše volná výchova.

Dcera Ivana je rozvedená a má v péči své dva syny, Pavla a Martina. Každý rok je v srpnu hlídám, aby si Ivana mohla po náročných dnech odpočinout s přáteli, a my se s kluky pořádně bavíme. Když byli Pavel s Martinem ještě batolata, radila jsem dceři, jak se o ně správně postarat. Sama byla v dětství jedináček, a proto ocenila každou radu. Jakmile však začali kluci vyrůstat, ukázalo se, že uplatňuje až příliš volnou výchovu, a jak se zdá, teď jí děti přerůstají přes hlavu.

Poslední návštěva skončila fiaskem

Zdroj: Andriy Popov/123RF.COM

Když jsem u dcery byla naposledy, překvapilo mě, že Pavel, kterému je sedm let, sedí celý den u počítače.  Ještě při minulé návštěvě mě vnoučata vítala už ve dveřích a najednou neměla zájem. Vždy s sebou přivezu drobný zákusek nebo ovoce ze sadu, a tak jsem myslela, že je nalákám alespoň na malou dobrotu. Pavel ale za celou dobu neodtrhl zrak od počítače a raději se věnoval střílečce. Martin, kterému je nyní pět let mě přišel pozdravit, ale neochutnal nic z jídla, které jsem přivezla. Po dlouhé cestě vlakem jsem byla unavená a rozladěná, a proto jsem si na Ivančinu adresu neodpustila pár nepříjemných poznámek o její laxní výchově.

Nečekala jsem, že zareaguje tak pohotově a agresivně. Důrazně mi vysvětlovala, že je jiná doba, než za mého mládí a mládež se věnuje jiným činnostem. Také vyzdvihovala Pavlovy přednosti, když říkala, že své znalosti na počítači v budoucnosti využije při programování, které ho jistě bude bavit. Martinovy výlevy omlouvala jeho věkem a z klidné návštěvy byla najednou nepříjemná debata.

S dcerou nebyla rozumná řeč

Snažila jsem se vysvětlit následky její výchovy a jaký by mohlo mít její počínání dopad na jejich budoucí chování. Vadilo mi, že se kluci nenaučí řemeslu, nebudou mít přátele a nepoznají opravdový svět. Nechala jsem se celou situací unést a všechny své názory jsem ji předkládala až příliš tvrdě. Návštěva skončila prudkým zabouchnutím dveří a já se rozhořčená vracela domů.

O prázdninách alespoň na měsíc převezmu výchovu

Na telefonickou komunikaci si příliš nepotrpím, a proto s řešením situace čekám do srpna, až budu s vnoučaty sama. Rozhodla jsem se, že klukům nasadím přísný režim a naučím je běžným návykům. Za celý společný srpnový měsíc se je budu snažit vést k tomu, aby nejprve přes den splnili své povinnosti, a teprve poté se věnovali zábavě. Trochu se bojím reakce své dcery, ale jsem si jistá, že ji výsledek překvapí.

Autor: Tereza Hotovcová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články