Maminka Zuzanky: Jóga mé dceři pomáhá překonat Rettův syndrom a mírnit záchvaty

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
joga zuzanka 2
joga zuzanka 2

Teprve sedmiletá Zuzanka trpí Rettovým syndromem. Její maminka se o ni stará sama a je pro ni velmi náročné s dívkou finančně zvládat terapie pomocí jógy. Ty totiž stojí na rok 22 000 korun, navíc jde Zuzanka poprvé do školy, a výdaje se tak ještě zvýší.

Je plně závislá na svém okolí

Rettův syndrom je onemocnění, které se vyskytuje ve velkém procentu u dívek. Pro Zuzanku znamená nemoc závislost na ostatních. Sama se nedokáže posadit, nevydrží stát na místě, má obrovské problémy s pohybem.

„U Zuzanky jsou ale nejproblematičtější záchvaty. A nejen ty epileptické, ale i ty emotivní, během kterých někdy opravdu nevíme, co si s ní počít,“ vykládá cvičitelka jódy, která má Zuzanku na starosti. „Proto jsme se s její maminkou rozhodly uspořádat sbírku, aby mohla Zuzanka cvičit. To jí totiž velmi pomáhá.“

Zdroj: znesnaze21.cz

Na první lekci jógy nás všechny překvapila

Jóga doposud Zuzance velmi pomohla. Jako všechny děti, i ona se chce hodně hýbat, bohužel se jí tolik nedaří. „Jóga pomáhá procvičovat udržení pozornosti, protahovat svaly a zároveň posílit duševní stav člověka. Zuzanka je díky tomu méně podrážděná a více se soustředí,“ říká maminka.

Právě proto, že cvičení Zuzance takto pomáhá, matka by v něm ráda s dcerou pokračovala. Finančně si ale jako svobodná matka nemůže dovolit dát za něj takové peníze. Proto prosí o pomoc a věří, že se podaří vybrat cílovou částku 22 000 korun.

Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Redakce ve spolupráci s projektem Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21

CHCI PŘISPĚT    CHCI ZALOŽIT SBÍRKU

Zdroj: znesnaze21.cz


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články