Jitka (55): Maminka péči o sebe nezvládá a do domova nechce. S bratrem se hádáme, kdo si ji vezme

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zena zoufalost
zena zoufalost

Nepříjemnou situaci řeší naše čtenářka Jitka. Zdravotní stav její maminky bohužel není nejlepší a dáma v letech se o sebe nezvládne postarat sama. Mezi Jitkou a jejím bratrem Romanem tak vznikají rozepře, kdo z nich si maminku vezme k sobě.

Článek byl zpracován na základě příběhu čtenářky. Fotografie jsou pouze ilustrační a jména osob byla na žádost čtenářky pozměněna.

Maminka paní Jitky již není nejmladší. V jejím věku by člověk dokonce řekl, že má na nějaký ten zdravotní problém nárok. Starost o sebe nezvládá a je zapotřebí, aby se sourozenci domluvili, kdo z nich si maminku vezme na starost.

Její zdravotní stav se postupně zhoršil

Moje maminka se s určitými zdravotními komplikacemi potýká již několik let. Je to ale bojovnice a navíc hrdá dáma, která není zvyklá žádat o pomoc.

Po smrti táty zůstala sama, přesto se o sebe nadále snažila postarat, jak nejlépe dovedla. Dokud se její zdravotní stav nezhoršil, zvládala to skvěle.

Před několika týdny se ale její zdraví začalo bohužel zhoršovat rychleji, nežli kdokoli z nás čekal. Ačkoli to zpočátku odmítala přiznat, najednou pro ni byla péče sama o sebe nad rámec jejích sil.

S bratrem se nedokážeme dohodnout, kdo si maminku vezme

Mám o pět let mladšího bratra, který jakmile zjistil, jaká je situace, navrhoval umístění do domova důchodců. Dle jeho slov to bylo nejlepší řešení.

Naše maminka ale život v domově okamžitě zamítla. Vždycky byla zvyklá na samostatnost a pouhá představa, že žije někde mezi důchodci a musí ctít nějaký režim, jí strašně rozčilovala.

Proto jsme se s bratrem začali hádat, kdo z nás si maminku vezme k sobě. Ukázalo se, že kvůli tomu budeme na ostří nože.

Má lepší podmínky, ale maminku k sobě nechce

Já bydlím ve dvoupokojovém bytě, kdežto můj bratr má rodinný domek. Proto jsem usoudila, že má lepší podmínky na to, aby si vzal naši maminku k sobě. Odmítl.

Chce po mně, abych si maminku vzala já. Ale kam ji v našem malém bytě mám dát? Ani manželovi se nelíbí představa, že bych do naší ložnice nastěhovala jeho tchyni, a on by tak musel spát v obýváku.

Naše dohady s bratrem bohužel začala vnímat i maminka, kterou to trápí. Připadá si totiž jako nechtěná věc, která je na obtíž. Marně jí vysvětluji, že to není pravda.

Mám riskovat manželství, nebo vztah s bratrem?

Nyní stojím před rozhodnutím, jestli mám riskovat manželství, nebo vztah s bratrem. Když totiž ustoupím a vezmu maminku k nám, manžel se na mě bude zlobit. Možná mi to neodpustí.

Pokud budu nadále trvat na tom, že si maminku vezme bratr, je dost možné, že se naštve a přeruší se mnou kontakt. Nemluvě o tom, že bych se bála, že si vztek bude vybíjet na mamince, která za nic nemůže.

Je to zapeklitá situace a já se bohužel musím rozhodnout co nejdříve. Jenže nevím jak!

Autor: Nikol Kolomazníková

Názor odborníka

Je to velice komplikovaná situace, na kterou není jednoduchá odpověď. Na jedné straně je tu fakt, že se jedná o matku, součást naší rodiny, o kterou se chceme postarat, na straně druhé jsou tu pak praktické problémy, které se s tím pojí. Otázkou je rovněž, zda se Jitka dokáže o svou matku reálně postarat. Kromě již položených otázek je nutné položit i tyto otázky: Kolik úsilí a času od ní bude taková péče vyžadovat? Zvládne se k tomu starat o své vlastní záležitosti jako třeba o svůj vztah s partnerem, případně o své vlastní děti či práci? Má na to vše energii? To jsou všechno důležité otázky, které je nutné zodpovědět. Jak se v takovéto situaci zachovat se tedy bude výrazně lišit případ od případu.

I pro samotnou Jitčinu matku musí být tato situace náročná. Lidé v pokročilejším věku si mohou připadat nepotřební, na obtíž a nechtějí své blízké obtěžovat. Takové myšlenky mohou vést k depresi až k myšlenkám na ukončení života. Je třeba si uvědomit, že každý život má svou hodnotu a smysl. To může být někdy přes pokles energie a výskyt zdravotních problémů těžké vidět, avšak je tomu tak. Je nutné podporovat zájem a hledání nových aktivit, koníčků apod.

Velkou otázkou je také možnost domovu pro seniory. Této možnosti lidé často vzdorují, někdy je to však nejoptimálnější volba. V dnešní době má již spousta takových zařízení programy, které lidem poskytují takové služby a možnosti, které by domácí péče poskytnout nemohla. Jednou z hlavních předností je i kontakt s lidmi, kterému se seniorům často nedostává. A to nejen kontakt s rodinnými příslušníky, ale i s lidmi podobného věku, kteří mohou mít více společných témat a aktivit, o kterých mohou hovořit a společně podnikat.

Je to obtížná volba a je na každém uvážit, kam až sahá jeho zodpovědnost ke svým stárnoucím rodičům a kam sahá jeho zodpovědnost k sobě samému a vlastnímu životu.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články