Jana (26): Když jsem se dozvěděla, proč se rodiče rozvedli, myslela jsem, že to není pravda

od Luboš Klouček
3 minuty čtení
zena 1
zena 1

Některé vztahy končí kvůli hádkám, jiné se rozpadnou, protože si dva lidé zkrátka nerozumí. Někdy je to ve zlém, jindy o domluvě. Jana dlouhá léta netušila, proč skončil vztah jejích rodičů. Když zjistila, co za rozpadem manželství stálo, dlouho netušila, jak se s tím vyrovnat. Nakonec se rozhodla svěřit příběh otce a matky naší redakci.

Rodiče se rozvedli, když bylo Janě deset. Střídavě trávila víkendy u otce a zbytek týdne u matky, přejížděla z jednoho konce republiky na druhý. Podle svých slov je měla oba ráda stejně. I když neustálé dojíždění bylo náročné, ráda se vždy za druhým rodičem přemístila.

Nikdy mi nechtěli říct, co se stalo. Jednali se mnou jako s dítětem

Půlku dětství jsem strávila v Praze, tu druhou v Olomouci. Máma mě vodila do školy a starala se o mě přes týden, na víkendy jsem vždy vyrazila na Moravu za tátou. Sice jsem si nejdřív zvykala, ale byla jsem poměrně přizpůsobivé dítě a brzy jsem se s tím srovnala. Když mi bylo šestnáct, začala jsem se vyptávat, co se mezi rodiči vlastně stalo. Věděla jsem, že spolu komunikují a že se rozvedli v dobrém. Nikdy neměli problém s tím, u koho zrovna budu spát.

Jenomže ani jeden z nich mi nechtěl prozradit, co se stalo. Oba mě vždy odbyli, jako bych byla malé dítě. Vymýšleli si různé záminky, aby mi nemuseli odpovídat. Jako by nedokázali pochopit, že mám právo o jejich vztahu vědět víc. Po dokončení střední školy jsem začala bydlet s přítelem a s oběma rodiči se vídat jenom minimálně.

Zdroj: 123RF.COM

Nakonec mi tajemství prozradil otec

Stalo se to před rokem. Jela jsem k otci na víkend. Můj přítel Adam jel se mnou. Otce viděl poprvé. Nikdy ale neměl problém se seznamováním se s novými lidmi. Bohužel je ten typ člověka, který se na všechno ptá narovinu. A tak došlo i na otázku ohledně manželství mých rodičů. A otec se kupodivu rozpovídal.

Dříve mi prý nic neřekl, protože si nebyl jistý, že bych to pochopila. Já to ale nechápu ani teď. Když jsem byla malá, údajně se s matkou hádal o tom, kdo bude na rodičovské. Později začaly spory o to, zda půjde s kočárkem ven on, nebo máma. Když jsem se naučila chodit a mluvit, často se prý po nocích dohadovali o mojí výchově. Každý měl na to svůj názor. Nakonec se matka naštvala a požádala o rozvod se střídavou péčí.

„Že prý si vyzkoušíme, kdo z nás tě dokáže vychovávat lépe. Už po podpisu smlouvy jsme oba litovali našich činů, ale nikdy jsme se nedokázali dát znovu dohromady,“ vyprávěl mi otec.

Důvodem rozvodu jsem byla já, s tím se dá jen těžko smířit

I když vím, že to nebyla přímo moje chyba, to já jsem byla důvodem rozvodu mých rodičů. Jejich rozhodnutí je nepochopitelné. Celé ty roky jsem jezdila z jednoho konce republiky na druhý jenom proto, že oni se nedokázali dohodnout na mojí výchově. Oba je mám ráda. Vím, že je to jejich chyba, ne moje, jenomže i tak se mi těžko žije s vědomím, že kdybych se nenarodila, oni by možná stále žili spolu.

Autor: Šárka Cvrkalová

Názor odborníka

Důvodem rozvodu nebyla Jana. Důvodem byla neschopnost rodičů komunikovat a shodnout se na tak důležité věci, jakou je výchova dítěte. Je otázkou, zda svým rozhodnutím rodiče Janě celou výchovu spíše nezkomplikovali. Pokud se totiž jedná o zdravé a bezpečné rodinné prostředí, tak nám výzkumy ukazují menší riziko výskytu budoucích problémů v životě.

Bylo by vhodné, aby se rodiče pokusili ještě před rozvodem vyřešit situaci tím, že naleznou společnou komunikaci. Pokud to tedy vskutku byl skutečný důvod jejich rozvodu, neboť je možné, že problémů se v pozadí vztahu skrývalo více.

V tomto případě se přímo nabízí návštěva manželské poradny či psychologa. Lidé mohou pociťovat ostych či nevůli manželskou poradnu nebo psychologa navštívit, není však sebemenší slabostí přiznat si, že se vyskytl problém a jsem ochoten se ho pokusit vyřešit. Ba naopak, spíše to ukazuje vnitřní sílu a zodpovědnost.

Tento příběh zas a znovu dokazuje, jak je podstatné dokázat umět ve vztahu komunikovat a řešit problémy.

Mgr. Jiří Brouček
Psycholog


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články