Denisa (52): Celý život skáču, jak manžel píská. Vzepřít se mu mi trvalo roky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zena 46
zena 46

I když někoho milujeme, nikdy bychom se mu neměli ve všem plně oddat. Denisa to pochopila až ve svých dvaapadesáti letech. Aby pomohla ostatním ženám, které si třeba neuvědomují, jakou chybu dělají, rozhodla se svěřit naší redakci se svým příběhem.

Denisa žije se svým mužem už třicet let. Zpočátku byl podle ní vztah několik let dokonalý. Pak přišla svatba a tři děti a ona se začala pomalu přizpůsobovat tomu, že už si nemůže užívat života. Jenomže jí brzy došlo, že přizpůsobování je přesně to, co po ní manžel chce.

Začala jsem mu dělat služku. Trpěla jsem to, protože jsem to považovala za svou povinnost

„Když se narodila první dcera, stala jsem se matkou. Byla jsem stále doma, manžel se věnoval práci, proto jsem doma uklízela, vařila a starala se o děti. Z mateřské jsem rovnou nastoupila na další, protože po dvou letech přišel syn.“ Po narození druhého dítěte se sice Denisa vrátila na půl roku do práce, ovšem brzy znovu otěhotněla a opět se stala ženou v domácnosti.

Zdroj: 123RF.COM

„Nevadilo mi to. Byla má povinnost postarat se o děti. A když jsem byla doma, zkrátka jsem vařila a uklízela,“ vypráví čtenářka. Jenomže po třetím dítěti opět nastoupila do práce a vše se změnilo. Nebyl už čas na tolik domácích prací, teplé jídlo na manžela doma nečekalo každý večer. A jemu se to samozřejmě nelíbilo.

Zdroj: 123RF.COM

Raději jsem se přizpůsobila. Hrozně jsem se bála hádek

„Manžel měl problém s tím, že není doma jídlo tak, jak býval zvyklý. Začal mi vyčítat, že se špatně starám o rodinu, že není doma uklizeno, že neoceňuji jeho těžkou práci. A já se nechtěla hádat, proto jsem se rozhodla se přizpůsobit,“ říká Denisa.

Místo odpočinku po práci začala doma pravidelně uklízet, vařit, do toho stíhala připravovat děti do školy. „Není to tak, že by se můj muž o děti nezajímal. Má je rád, bere je na výlety a hraje s nimi hry. Nikdy jim ale nepřipravil svačinu, nikdy jim nekoupil nové oblečení. Donedávna jsem to trpěla.“

Rozhodla jsem se, že chci změnu. Manželova reakce mě překvapila

„Na Silvestra je u nás tradicí říkat si, co se za rok povedlo a co bychom chtěli jinak. Letos jsem se manželovi svěřila, že mě jeho nadvláda už nebaví a chtěla bych změnu. Očekávala jsem, že se naštve. Jeho reakce mě ale opravdu zaskočila,“ říká Denisa.

Místo hádek přišlo usmíření. Denisin muž se za své chování omluvil a slíbil změnu. Nikdy si prý neuvědomil, jak moc ji trápí, právě kvůli tomu, že se neozvala už dřív. „Prý mi všechny ty roky trápení vynahradí. Možná stačilo jenom o problémech mluvit místo toho, abych se jenom hloupě vyhýbala hádkám,“ lituje Denisa.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články