Máte svůj mobil opravdu pod kontrolou? Pokud ne, máme pro vás tipy, jak se závislostí zatočit!

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
mobil
mobil

Samotná diagnóza „mobil“ zatím neexistuje, co si pod ní představit je ale jasné. Máte někdy i vy nutkavý pocit, že tu placku, ve které jsou všechny informace světa, musíte mít pořád pod kontrolou?

Podle výzkumů, a rozhodně i podle selského rozumu, je jasné, že mobil nám empatii nerozvíjí. Naopak na ni reaguje jako zmizík. Co s tím? Vyzkoušejte sami sebe, jak moc dokážete mít mobil pod kontrolou.

1. Klasické náramkové hodinky

Pořiďte si je a přiznejte si, že když sledujete čas na mobilu, okamžitě vás přiláká oznámení o nové zprávě na Instagramu nebo Facebooku…a? Jste dalších 20 minut mimo.

2. Budík

To samé jako sledování času. Klasický normálně zamáčknete a jdete na snídani, u mobilu se zaseknete na dobrou čtvrthodinku.

3. Časovač

Bojujte s nutkáním dívat se na mobil a neumíte se kontrolovat? Nastavte si časovač třeba po 2h a hlídejte se, abyste na něm nebyli déle než 5 minut.

4. Hlasité ohlašování i vibrace pryč

Nenechte se omezovat upozorněním na každou zprávu
a příspěvek. Nejen, že vás to vyruší a odvede okamžitě od pozornosti, ale vy se prostě podíváte a zase máte 20 min pryč.

5. Pelíšek pro mobil

S mobilem leckdy trávíme více času než s mazlíčkem nebo rodinou (a jsme zpět u té empatie). Dejte mu jasné místo. Distancujte se od něj a pracujte konečně koncentrovaně.

6. Pravidla OFF

Kam váš psí mazlíček nesmí? Do ložnice? Na stůl? Do koupelny? Tak ani mobil. Jezte bez mobilu, koupejte se se sklenicí vína a v ložnici se milujte s spěte!

7. Aplikace

Vymažte si ty, které nepotřebujete. Rozrůstají se jako strom. Berou vám drahocenný čas. Lákají vás a pohlcují vaši pozornost. Udělejte si aplikaci ve své hlavě – dokážu nebýt závislý na mobilu.

8. Pracovní a osobní

Možná to není rada pro všechny, ale jsou lidé, kteří na Messengeru přijímají soukromé zprávy, na WhatsApp pracovní či obráceně. I to šetří čas a pozornost.

9. Počítač

Počítač je už vyšší dívčí. Zkuste si třeba na týden nařídit, že na FCB a IG se podíváte jen přes počítač. Uvidíte, kolik času nakonec ušetříte.

10. Procházka

Nákup či procházka bez mobilu? Zkuste to. Seznam si můžete napsat na papír. Přemýšlejte, co byste asi tak během procházky bez mobilu mohli propásnout a co získat.

Autor: Anna Lukešová

Související články