Zdeňka: Pro syna udělám všechno. Po jednadvaceti letech už na to jako samoživitelka nestačím

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jirik na voziku
jirik na voziku

Zdeňka by pro svého jednadvacetiletého syna Jiříka udělala všechno. Občas ale potřebuje trochu odpočinku. Jiřík totiž trpí dětskou mozkovou obrnou a psychomotorickou retardací. Vyžaduje tak neustálou péči.

„Sám se nemůže hýbat, nenají se, ani se nezabaví, skoro u ničeho nevydrží déle než pár minut. Jsem na něho sama a čím je starší a mužnější, tím komplikovanější pro mě je manipulace s ním,“ popisuje maminka.

Centrum Bazalka je pro nás ověřená možnost úlevy

Centrum Bazalka je místo, kde Jiřík v pondělí a v úterý přespává, jeho matka tak má ráno a navečer prostor jen sama pro sebe.

„Je to čas, kdy bych měla odpočívat a dělat to, co s ním nemohu. Obvykle to ale dopadne spíš tak, že běhám po úřadech a chodím na nákupy,“ vysvětluje.

Ostatní pracovní dny je Jiřík v centru pouze dopoledne a po zbytek času ho má Zdeňka na starosti.

„Už jsme si na tento režim tak nějak zvykli, problém ale je, že donedávna jsme platili mnohem méně peněz, než nás čeká teď,“ přiznává.

Zdroj: znesnaze21.cz

Prosím o pomoc, sama ho nezvládnu

Jako žák povinné školní docházky platil Jiřík dříve v centru Bazalka dvacet čtyři korun na hodinu. Měsíčně tak platba vyšla zhruba na osm tisíc.

Jenomže v současné době je to patnáct tisíc, a to je pro rodinu nezvladatelné.

„Přemýšlela jsem i o možnosti víkendového ubytování, za kterou se platí navíc. Třikrát do roka bych měla volný víkend jenom pro sebe.“

„Jiříka miluji a chci se o něho starat, ale potřebuji občas taky trochu pauzy,“ říká Zdeňka.

Aby mohl Jiřík dál do centra Bazalka docházet, vznikla na portálu Znesnáze21 sbírka, jejíž výtěžek by šel právě na tyto účely.

Maminka samoživitelka tak doufá, že se najde dost lidí s dobrým srdcem a ona bude moci po troše odpočinku svému synovi opět věnovat veškeré síly.

Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Martina Nováková, PR koordinátorka Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21, ve spolupráci s redakcí OnlyU

CHCI PŘISPĚT    CHCI ZALOŽIT SBÍRKU


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články