Žaneta (12): Matka urážela můj původ a pálila mě cigaretami. Její počínání si vybralo krutou daň

od Nikola Jaroschová
Zdroj: Shutterstock

Žaneta vyrůstala odmalička jenom s matkou. Její otec byl z ciziny a nikdy o ni neprojevil zájem. Matka sice dceru měla na starosti, ale ve skutečnosti ji brala pouze za přítěž.

„Dívce nejčastěji nadávala za její původ. Vedla proti vlastní dceři rasistické poznámky a také ji týrala poměrně hodně fyzicky,“ říká Klokánek. „To se samozřejmě projevilo a dívka se musela léčit.“

Matka chtěla, abych hodně vydržela

Když holčička mluvila o tom, co jí všechno matka dělá, považovala to za samozřejmost. Říkala to s vyrovnaným tónem v hlase. Vyprávěla, že ji matka pálila cigaretami. Když prý moc křičela, dostala řemenem, aby se naučila něco vydržet.

„Její ruce byly samé jizvy. Navíc se její psychický stav v Klokánku poměrně rychle zhoršoval a bylo potřeba najít dobrého psychologa,“ říkají tety. „S ním podstupovala pravidelné terapie, které alespoň částečně pomohly.“

Nakonec se dokázala radovat i z maličkostí

Milá péče klokánčích tet a pravidelná sezení s psychology nakonec dívku změnily k nepoznání. Žaneta se začala usmívat, kamarádit s ostatními dětmi, radovat se z maličkostí.

Nakonec se našla milá rodina, která si ji vzala do péče. To bylo velké štěstí, protože to v jeden čas vypadalo, že se její matka pokusí získat ji zpět. Naštěstí se to nepotvrdilo, a dívka tak našla nové místo plné lásky.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Související články