Vyděšené děti: Maminka nás opustila. Raději se věnovala zákazníkům na ulici

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vydesene deti
Zdroj: Shutterstock

Do Klokánku své malé děti přivedla jejich babička. Když zazvonila u hlavní brány, nevěřily sociální pracovnice tomu, že jsou to její vnoučata. Ženě totiž nebylo od pohledu více než čtyřicet let. Obě děti přitom vypadaly, že by už měly chodit do školy.


„Žena přivedla děti celkem čtyři. Dvě z nich ale nechtěla, prý se o ně stará na přání jejich maminky a tatínka. Jenže má svých starostí dost a nemůže si je doma nechat,“ vypráví klokánčí tety.

„Když chtěl Klokánek zavolat sociálku, odmítla. Vzala zbylé dvě děti za ruku a zkrátka odešla. A tak jsme dvě opuštěné a vyděšené děti vzaly dovnitř a začaly jsme je seznamovat s Klokánkem.“

Nevěděli jsme, jestli vůbec umí česky

Po delším pátrání se podařilo zjistit tetám v Klokánku, že otec dětí žije v Německu a vůbec se o ně nestará. Jejich maminka pochází z Anglie.

I když žila v České republice, děti často cestovaly do zahraničí a tety zpočátku kvůli jejich mlčenlivosti ani nepoznaly, zda česky umí.

Jakmile se ale trochu rozkoukaly, začaly reagovat a se svými vrstevníky si povídat. Ukázalo se, že rodina o ně nemá zájem. Jejich maminka je navštívila jen jednou. Slíbila sice, že se pro ně vrátí, ale nikdy to nesplnila.

Když šly děti poprvé do školy, byly hrdé na své nové batůžky. I když už měly být ve školních lavicích pár let, bylo to pro ně poprvé. Ze zážitku se radovaly ještě dlouho poté.

Tamhle je naše maminka

Matka dětem slíbila, že se pro ně na Vánoce vrátí. Všichni v Klokánku ale tušili, že to nebude pravda. Nikoho nepřekvapilo, když ten den nikdo nedorazil.

K večeru vzaly tety děti ven na procházku do lesa, kde měly dát zvířátkům něco na zub, aby s nimi oslavily Vánoce. Po cestě zpět děti mávaly na jednu z žen na ulici mezi prostitutkami.

„To je naše maminka,“ křičely nadšeně. „Vždycky si ven bere tyhle šaty, i v zimě,“ dodaly na vysvětlenou. Žena je ale neviděla, nebo minimálně dělala, že je nevidí.

Nakonec skončily obě dvě děti v dětském domově. Tetám v Klokánku to bylo velmi líto. Za krátký čas, který s nimi strávily, jim přirostly k srdci.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články