Standa (14): Moji matku měli všichni za slušnou a vzdělanou profesorku. Nikdo netušil, co se u nás děje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chlapec hruzny cin
chlapec hruzny cin

Když se člověk pokusí o sebevraždu, je to vždy smutná skutečnost, která vyžaduje velkou péči a snahu ostatních i člověka samotného, aby se nakonec mohl vrátit do běžného života. O to komplikovanější případ to je, pokud se jedná o dítě. Teprve čtrnáctiletý Standa se pokusil vzít si život dvakrát. Nakonec po dlouhých vyšetřeních na psychiatrii skončil v Klokánku.

Dlouhé roky nikdo netušil, jaká tajemství se v rodině skrývají

Standa bydlel se svou matkou sám. Jeho otec nebyl uveden ani v rodném listě. Nikdo by ale nečekal, že vzdělaná profesorka, učící žáky na vysoké škole, po nocích svého syna zneužívá. „Dělo se to podle všeho několik let. Chlapec jí musel být téměř každou noc po vůli. Nakonec toho na něj bylo zkrátka moc, a tak se pokusil své trápení ukončit,“ vypráví Klokánek.

Potom, co Standa přežil skok z okna, pokusil se ještě podřezat si žíly střepem ze skleničky. Oba jeho pokusy byly naštěstí nevydařené a on po nutné lékařské péči skončil na psychiatrii, kde se konečně přišlo na důvody jeho trápení. K matce už se tím pádem vrátit nemohl a skončil v Klokánku.

Miluje vaření a chce jít ostatním příkladem

Standovým nejvěrnějším kamarádem bylo černé oblečení, po stranách vyholená hlava a sluchátka na uších. Vlastně by se dalo říci, že se nijak nelišil od běžných chlapců svého věku, přesto na něm bylo vidět, že si prošel něčím opravdu strašným. V Klokánku se ale brzy ze všeho vzpamatoval. Začal pomáhat své tetě, která ho měla na starost, nejen s mladšími dětmi, ale také v kuchyni.

„Zamiloval si vaření. Jednou se mi svěřil, že neví, zda chce být v budoucnu kuchařem, nebo učitelem,“ vzpomíná teta. „Poradila jsem mu, aby to zkombinoval. Kdyby vystudoval hotelovku a poté vysokou, mohl by klidně učit nadějné mladé kuchaře.“

Tento sen se nakonec Standovi snad i splní. Díky náhodě se totiž podařilo najít jeho biologického otce, který si ho vzal do péče. O synovi netušil, ale jejich fyzická podoba mluvila sama za sebe. Kousek od Standova bydliště je navíc přesně taková škola, kterou si vysnil. Klokánek doufá, že si chlapec splní všechny své sny.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články