Sofie (11): Matka se nedokázala vzdát volnosti a alkoholu. Mě se vzdala

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
divenka plac
divenka plac

Sofie byla velmi křehounká dívka. Její máma pila a večery trávila v hospodě. Vracela se domů až nad ránem, vždy ve velmi podnapilém stavu a dívku nechávala doma samotnou.

Seběhlo se to rychle

Když se její máma zapomněla už po několikáté v hospodě a ani ve tři v noci nebyla doma, vydala se 11letá Sofie k sousedce, protože se o maminku začala bát.

Sousedka vyhověla Sofii a šly společně matku hledat. Našly ji opilou a agresivní. Tak do všeho vstoupila policie a Sofie byla ještě v noci přijata do Klokánku.

Příchod do Klokánku

Dívka byla vyplašená, nevěděla, co ji čeká a co pro ni nový domov znamená. Matka přišla za několik dní na úřad, že chce dceru zpátky domů. Dostala však podmínku, že dokud bude pít, dceru nechávat samotnou doma a zanedbávat její péči, nemůže se Sofie domů vrátit. Matka byla rozzlobená na celý svět, Sofii odmítla a už ji zpátky nechtěla. Nedokázala se vzdát volnosti a alkoholu.

Zdroj: 123RF.COM

„Sofie se postupně uvolnila, začala se usmívat, byla to stále jemná a nenápadná dívenka. Postupně jsme na ní pozorovali, jak získává červené tváře z her venku, z pohybu a hlavně dobrého a vydatného jídla. Také pravidelný režim, kdy mohla v klidu spát a nestrachovat se, jí dělal velmi dobře,“ vypráví Klokánek.

Hledání tatínka

Ve spolupráci s OSPOD dohledali tatínka, který měl také problémy s alkoholem, ale ne v takovém měřítku jako matka. Protože se se Sofinkou doposud vůbec nevídali, začali se postupně poznávat. Táta se učil vařit a prát. Učil se s pomocí Klokánku mluvit a jednat s mladou dámou. Také podstoupil ambulantní protialkoholní léčení a dostal svoji závislost pod kontrolu. Upravil si pracovní dobu tak, aby byl se Sofií doma, když se vrátí ze školy.

„Z Klokánku přecházela Sofinka do péče otce a už mi nepřipomínala křehkou sněženku, ale spíše usměvavou slunečnici,“ usmívá se jedna z tet.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Za každý dar děkujeme a přejeme vám KRÁSNÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články