Robin (5) a Barunka (3): Maminka nás chtěla zpět. Její muž násilník na to měl jiný názor

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dite plac
Zdroj: Shutterstock

Kvůli násilí v rodině skončilo v Klokánku už hodně dětí. Během koronavirové pandemie narostl počet případů domácího násilí a tety v Klokánku pomalu nestíhaly. A právě za podobných podmínek přijaly také pětiletého Robina a tříletou Barunku.

Orgán sociální péče odvezl děti i jejich maminku do Klokánku. Tam žena vypověděla, že už několik let žije s mužem, který ji bije a týrá. Tentokrát ale rozbil dveře v bytě a postaral se o to, že se v něm už nedalo bydlet.

Rozbité stoly, židle i postel. Sklo z vitrín po celé podlaze. K tomu poházené nádobí všude okolo. Tak to vypadalo v bytě po příjezdu sociálky.

Jelikož majitel bytu rodinu vystěhoval, musela žena dočasně syna s dcerou umístit do Klokánku. Sama dostala nějaké finance na to, aby se dostala do města, kde začala bydlet u kamarádky.

Snažila se dát si život do pořádku

Zatímco Robin s Barunkou v Klokánku prospívali, jejich maminka se snažila najít si nové bydlení, práci a dát si život do kupy. To se jí po krátké době také podařilo.

Pravidelně děti navštěvovala v Klokánku, zatímco jejich otec násilník o ně nejevil zájem. Vypadalo to, že ho žena opustila. Našla si novou práci, splácela dluhy.

Proto OSPOD po třech měsících navrhl, že by si mohla vzít děti zpět k sobě. Po telefonu s tím souhlasila, a všichni tak nadšeně čekali na den, až se pro Robina s Barunkou maminka vrátí.

Nakonec to celé dopadlo úplně jinak

Když maminka do Klokánku dorazila, bylo tetám hned jasné, že je něco špatně. Byla smutná a u oka se jí modrala čerstvá velká boule.

„Chtěla jsem si děti vzít, opravdu,“ tvrdila. „Jenže chodím do práce, splácím dluhy a nemám nikoho, kdo by mi je hlídal. Nemohu si dovolit chůvu,“ dodala.

Nakonec se maminka přiznala k tomu, že si do bytu nastěhovala zpět otce dětí. Původně proto, aby se mohl o Robina s Barunkou postarat, až se vrátí domů. Jenže vše se vrátilo do starých kolejí.

Nakonec si tak žena děti vzít nemohla. Potřebovala si nejprve dát do pořádku vlastní život a pochopit, že otec jejích dětí se zkrátka jen tak nezmění.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články