Robert (12): Zachránil jsem kamaráda před utopením

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chlapec 12
chlapec 12

Robert se stal hrdinou díky své pohotovosti, dobrému srdci a perfektní znalosti první pomoci. Ve dvanácti letech se mu podařilo zachránit jiného chlapce před utonutím. Svůj příběh sepsal a vyhrál první místo v anketě Dětský čin roku v kategorii Záchrana lidského života.

Začalo to celé klukovským pošťuchováním a vychloubáním, které mohlo skončit tragicky. Robert naštěstí dával ve škole pozor a dobře věděl, co má v situaci, do které se dostal, dělat.

Pavel se rozhodl, že přeplave celé koupaliště pod vodou

To odpoledne začalo smíchem a klukovským nadšením, když se parta dětí vydala na koupaliště. Robert – autor příběhu – se vychloubal, že jednoho dne podplaval pod vodou celé koupaliště. A kamarád Pavel se rozhodl, že se nenechá zahanbit. I když to zpočátku vypadalo velmi nadějně, dětem brzy došlo, že je něco špatně.

„Doplaval až ke schůdkům, ale tam se už nemohl vynořit. Snažil se nadechnout, ale nalokal se velkého množství vody. Najednou se přestal hýbat, jeho tělo vyplavalo na hladinu jako mrtvola, měl vykulené oči a nedýchal,“ popisuje událost Robert.

Nedýchal a měl rozseknuté obočí. Já ale nezpanikařil

Zatímco mnozí by v této situaci netušili, co mají dělat, Robert ani na chvíli nezaváhal. „Rychle jsem k němu doplaval a snažil se ho vytáhnout z vody. Všiml jsem si, že krvácí, protože si rozsekl obočí o roh schůdku, když se ještě pokoušel vynořit. To nebylo ale zdaleka to nejhorší,“ vzpomíná Robert.

Jeho kamarád měl v plicích vodu, a Robert mu proto musel poskytnout masáž srdce a umělé dýchání. Když se Pavel probral, stěžoval si na bolest hrudníku, a tak ho s Robert s přáteli obrátili na bok do stabilizované polohy. „Pavlovo rozseknuté obočí stále velmi krvácelo. Kamarád Vojta měl u sebe šátek na krk, ihned jsem ho tedy namočil a přiložil mu ho na jeho ránu. Pavlův starší bratr Vašek také zavolal jejich mamince, která okamžitě přijela,“ říká Robert.

Společně poté odvezli Pavla do nemocnice. Když ho druhý den navštívili, cítil se už lépe a byl rád, že všechny vidí. „Sestřičky a jeho lékař mi řekli, že jsem mu zachránil život,“ říká mladý hrdina.

Fotografie jsou pouze ilustrační.
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články