Ríša: Maminka mě nechala s bezdomovcem. Dala mu dvacku, aby mě pohlídal

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chlapec sedi na schodech scaled
Chlapec sedi na schodech scaled

Když se na policii objevil bezdomovec s malým chlapcem a převyprávěl, co se mu ten den stalo, bylo to až neuvěřitelné. Oslovila ho prý žena, že potřebuje chlapce na dvacet minut pohlídat. Dala mu dvacet korun a odešla.

Navštěvovala ho, brala si ho na procházky. Proč tehdy odešla, nikdo neví

Když se po třech hodinách nevrátila, bezdomovec chlapce odvedl na nejbližší stanici. Ríša tak skončil v Klokánku.
Matka se k Ríšovi brzy přihlásila. Proč ho nechala tak dlouho s neznámým mužem, nikdy neobjasnila.

Bylo vidět, že je chlapec zanedbaný, měl špatnou slovní zásobu, byl podvyživený. Proto v Klokánku zůstal.

„Matka se za ním stavovala, občas mu něco koupila, brala si ho i na procházky. Občas ho vrátila později, než bylo domluveno, což se nikomu nelíbilo. Když si ale našla nového přítele a prokázala, že je schopná se o dítě postarat, vrátil se Ríša k ní,“ říkají tety z Klokánku.

Nečekali jsme, že ho po letech opět uvidíme

„S některými dětmi jsme v kontaktu i poté, co z Klokánku odejdou. V případě Ríši to tak nebylo,“ říká Klokánek.

„Nevěděli jsme, jak se má, kde žije. O to víc náš překvapilo, když se k nám po letech dostal znovu. Přivedla ho jeho teta.“
Teta se o Ríšu starala několik měsíců potom, co jeho maminka skončila ve vězení. Do Klokánku s ním přišla, protože už chlapce nezvládala.

Ríša byl živý, rád běhal venku, miloval zvířata. Moc si už Klokánek nepamatoval, ale líbilo se mu tam.

„Byl trochu nedojedený, chyběla mu mateřská láska. V Klokánku si rychle zvykl. Vydržel u nás tentokrát šest měsíců. Teta si pro něho už nikdy nepřišla, a on tak skončil v dětském domově,“ končí příběh Klokánek.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD

Související články