Richard: Okolí mě odsuzuje, protože jsem albín. Lidé se mě štítí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Richard Ghana
Richard Ghana

Je pro nás možná neobvyklé, že by se někdo někomu vyhýbal proto, že je bílý. Bohužel v Ghaně, kde je běžnou barvou kůže tmavá, jsou často albíni diskriminováni. Jedním z nich je i třiadvacetiletý Richard, který je kvůli barvě své kůže ostatními odsouván ze společnosti.

Nedostanu práci, byl jsem i fyzicky napaden

„Lidé si myslí, že žádnou práci nezvládnu, protože jsem albín. Také mi nikdy žádnou nedají,“ popisuje Richard. „Možná je to proto, že se mě štítí, možná kvůli mé oční vadě, která je s albinismem spojena,“ říká. Jeho problémy se zrakem ale nejsou natolik závažné, aby ho ovlivňovaly.

Richard vzpomíná, že už v dětství byl často terčem posměšků. „Ani dnes to není o nic lepší. Když někam jedu, lidé si vedle mě v autobuse nesednou. Jako by se báli, že ode mě albinismus chytí,“ vypráví. Podle jeho slov byl dokonce už i fyzicky napaden, ale naštěstí se stále najde dost lidí s rozumem, kteří mu tehdy pomohli.

Zdroj: znesnaze21.cz

Chtěl bych být zvukařem. Nemám ale peníze na školu

Už dnes se Richard amatérsky zabývá zvučením, osvětlováním a další technikou. Pomáhá především na nedělních mších v kostele. Po dostudování střední školy byl přijat na Multimedia Institute of Ghana, kde by se chtěl dále věnovat svému snu. Jenomže škola vyžaduje na Richardovy poměry vysoké školné.

„Moje rodina je chudá a rozhodně ji nechci zatěžovat svým snem,“ říká. Přesto bych rád dostudoval a ukázal všem, že i člověk jako já má v životě své uplatnění a může se stát profesionálem ve vysněném oboru.“

Právě kvůli Richardovu přání vznikla sbírka na portálu Znesnáze21. Její realizace totiž znamená pro albína z Ghany možnost dostudovat školu a světu ukázat, že diskriminace už by na tomto světě neměla mít místo.

Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Redakce ve spolupráci s projektem Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21

CHCI PŘISPĚT    CHCI ZALOŽIT SBÍRKU

Zdroj: znesnaze21.cz


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články