Přímo z ulice přišlo pět zanedbaných dětí. Jejich cesty se bohužel nakonec rozdělily

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chlapec ulice
chlapec ulice

Celkem pět dětí přišlo do Klokánku společně. Jejich rodiče žili spolu, nezvládali se ale o děti postarat kvůli dluhům a půjčkám. Daniel a Zuzana měli stejnou maminku i otce. Daniela už měla otce jiného, a Eliška s Radimem měli jenom tátu. Jejich vzájemné vazby byly velmi komplikované a zvláštní.

Děti se těšily zpět k rodičům

„Všech pět dětí bylo velmi šikovných. Bohužel ale byly také hodně zanedbané. V Klokánku se pořádně najedly, hrály si, spaly v čistých postýlkách,“ vypráví Klokánek. Když si jejich rodiče vyřešili všechny dluhy, chtěli děti zpět k sobě. OSPOD s tím souhlasil. Klokánek proto vybavil všechny novým čistým oblečením, dostaly s sebou také čerstvé potraviny, aby nestrádaly. Děti se k rodině těšily, přesto se s Klokánkem jen nerady loučily.

Po měsíci se děti vrátily do Klokánku

Bohužel to netrvalo ani měsíc a děti opět skončily na ulici, kde je našly pracovnice OSPODu. „Všechny děti si vyloženě vyprosily, že chtějí do Klokánku ke svým oblíbeným tetám,“ vypráví Klokánek. Setkání proběhlo za dojemného pláče. „Běžely k nám s nadšením a otevřenými náručemi,“ vzpomínají tety.

Po nějaké době byly děti přesunuty do dětských domovů. Bohužel se nepodařilo všem zajistit stejné místo. Daniel, Daniela a Zuzka skončili na jednom místě, zatímco Eliška s Radimem jinde. „Je to škoda, protože si děti velmi rozuměly, i když nebyly všechny spojeny pokrevními vazbami,“ dodává na konec příběhu Klokánek.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jména byla pozměněna.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD


Související články