Příběh matky, která užívala návykové látky. Děti musely být umístěny do Klokánku – zařízení Fondu ohrožených dětí

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
zoufala zena plac
zoufala zena plac

Přinášíme vám příběh dětí ze sociálně slabé rodiny. Jejich matka se dostala do tíživé životní situace a propadla drogám. Děti byly přijaty do Klokánku ve velmi špatném psychickém i fyzickém stavu. Prozradíme vám, jak se to všechno stalo.

Jak se všechno událo

Tři sourozenci se již narodili do prostředí, které bychom mohli nazvat sociálně vyloučené. Děti byly od sebe téměř rok staré a nejstaršímu bylo teprve 5 let. Ve městě, kde s matkou žily, probíhá podle matky největší obchod s drogami.

Smrt svého otce matka dětí nesla velmi těžce a svou bolest se snažila ulehčit si ve všech směrech, bohužel se uchýlila k drogám a začala užívat pervitin.

Zdroj: 123RF.COM

Vzhledem k tomu, že matka začala užívat návykové látky, dostávala se postupně i do finančních a existenčních problémů. To vše vedlo k tomu, že byla sankčně vyřazena z evidence Úřadu práce, přišla jak o peníze, tak i o bydlení. Na základě těchto skutečností požádala o umístění dětí v Klokánku.

Příchod dětí do Klokánku

„Děti byly do zařízení přijaty ve velmi špatném zdravotním i psychickém stavu, kdy nejstarší chlapec měl akutní zánět uší, ze kterých mu samovolně vytékal hnis. Nejmladší holčička měla problémy s držením těla, jelikož pořád jen ležela v postýlce. A ta nejmladší, byť jí byly v době umístění již 3 roky, měla stále problémy s pomočováním. Adaptace dětí na nové prostředí, díky péči našich tet, ale proběhla velmi rychle,“ uvádí předsedkyně Fondu ohrožených dětí Hanka Kupková.

Zdroj: 123RF.COM

Po umístění dětí v Klokánku se od nich matka zcela distancovala a jediný, kdo děti navštěvoval, byla jejich babička, která si děti brala alespoň na vycházky. Sama babička bohužel neměla vhodné podmínky pro převzetí dětí do své péče.

Matka užívala drogy i během toho, co děti pobývaly v Klokánku. „OSPOD (Oddělení sociálně-právní ochrany dětí) jí ale opakovaně dával další a další šance, kdy pro ni zajistil léčbu v terapeutické skupině, domluvil jí konzultace s pracovníky K-centra, bohužel ale nic matce nezabránilo dále drogy užívat,“ vyjadřuje se Hanka Kupková.

Po roce se vše obrací k lepšímu

Zhruba po roce, kdy už se mělo rozhodovat o přemístění dětí z Klokánku do ústavního zařízení, se však matka, i díky soustavné péči sociálních pracovnic Fondu ohrožených dětí, vzpamatovala. Přestala užívat drogy a následovalo mnoho kontrol. Na základě několika kontrol v K-centru a v návaznosti na intenzivní spolupráci matky s oddělením sociálně právní ochrany dětí byl dětem ještě jednou pobyt v Klokánku prodloužen, a to rozhodnutím soudu.

„Podmínkou ale bylo to, že matka během půl roku bude pravidelně dokládat testy z K-centra, najde si práci a nové bydlení. Jako zázrakem všechny tyto podmínky splnila a po zhruba půl roce, kdy děti byly průběžně u matky na opakovaných a stále delších pobytech, jí byly děti navráceny zpět do péče,“ vysvětluje předsedkyně FOD.

Zhruba po roce byly děti zahlédnuty společně s jejich rodiči. Žena obnovila společné soužití s otcem, který byl ve výkonu trestu v době, kdy byly děti umístěny do Klokánku. Všichni působili spokojeně a upraveně. Přejeme rodině jen to nejlepší.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Zdroj: Klokanek FOD

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články