Petr (15): Lidé se mnou nechtěli mít už odmala nic společného, rodina mě zavrhla. Jejich důvod nechápu dodnes

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chlapec vyrazka 1 scaled
Chlapec vyrazka 1 scaled

Petr se do Klokánku dostal velmi malý. Donesla ho sama jeho maminka, která slíbila, že si ho brzy vezme opět do péče, jakmile si najde práci a bydlení. Jenomže to se už nikdy nestalo, žena už později Klokánek nekontaktovala.

Petrova matka byla prostitutka závislá na drogách. Otce chlapce bylo tak prakticky nemožné vypátrat, navíc by nejspíš o malého chlapce neměl zájem.

V Klokánku prospíval, nikdo ho ale nechtěl kvůli kožní nemoci

Petr se v Klokánku musel naučit všechno, jelikož neměl nikoho jiného, kdo by mu se základními věcmi pomohl.

Tety mu pomohly s chozením i mluvením, chlapec rostl, byl zdravý a prospíval.

Ani tak se ale nedařilo najít vhodné pěstouny.

Po matce totiž zdědil Petr ošklivou kožní nemoc, která se projevila kdykoli, když měl chlapec sníženou imunitu.

„Bylo nám to velmi líto. Potenciální zájemce vždy ošklivé puchýřky odradily,“ vysvětlují tety.

„Bohužel se u něj objevovaly velmi často, a ani po poradě s doktory jsme se jich u chlapce nedokázaly zbavit.“

Našla se rodina ze zahraničí

„Jelikož se neobjevil žádný pěstoun, požádaly jsme OSPOD o možnost dát chlapce do rejstříku k zahraniční adopci. To bylo nakonec schváleno,“ říkají šťastné tety.

Brzy se našel pár, který měl o malého chlapce zájem.

I když zpočátku byla komunikace v cizím jazyce velmi náročná, pod dohledem tet se Petr začal učit.

Nejprve chodil pár na návštěvy do Klokánku, později si ho bral na vycházky.

Po čase se ukázalo, že si nová trojice skvěle rozumí a Petr tak putoval do nové rodiny, která neviděla jeho nemoc jako problém.

„Dnes je z něj mladý krásný patnáctiletý chlapec, který mluví třemi jazyky a je vlastně za všechno, co se mu v životě přihodilo, rád,“ zakončují tety.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.


Související články