Pavel (11): Maminka se živila vlastním tělem a nakonec si vzala život

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Pavel smutek
Pavel smutek

Pavel přišel do Klokánku, protože jeho matka s ním cestovala po ubytovnách a živila se prostitucí. Otce nikdy nepoznal a kontakt s babičkou udržovat nemohl, protože si to matka nepřála.

Pavlova matka byla rozhádaná se všemi a všude. Pavel ji měl ale velmi rád. Tak, jak 11leté dítě dokáže. Nikoho jiného neměl.

Stesk po příchodu do Klokánku

Když přišel do Klokánku, těžce si zvykal a po matce se mu stýskalo. Ale poprvé si zkusil a užíval si, že nemusí živořit, může spát v posteli a může jíst teplé jídlo.

Začal chodit do školy, kde se velmi dobře učil. Také jej přihlásili do kroužku házené, ve které vynikal. Jezdil na turnaje a závody. Stal se z něj úplně jiný kluk. „Po Vánocích nás informovala policie, že jeho matka spáchala sebevraždu. Musela jsem to Pavlíkovi opatrně říct,“ vypráví teta z Klokánku.

Horší je žít v nejistotě

Zdroj: 123RF.COM

Pavlík plakal, ale sám se nakonec přiznal k tomu, že se mu vlastně ulevilo, protože se matka o sebevraždu pokoušela několikrát.

Objevil se Pavlíkův otec

Otec měl svoji rodinu a chtěl si vzít Pavlíka k sobě. „Pavel se těšil, sdíleli jsme s ním jeho radost z toho, že má novou rodinu a konečně tátu. Jezdil do nové rodiny z Klokánku na propustky, zkoušel v nové rodině žít. Když si ho táta odvážel z Klokánku na trvalo, neměli jsme úplně klid na duši, ale Pavlík byl šťastný,“ vypráví Klokánek.

Jejich intuice se bohužel potvrdila a Pavlík byl v rodině otce jen několik měsíců. Otec zjistil, že se o Pavlíka starat nechce. Jakou roli v tom hrál fakt, že Pavlíkovi nezbyl po mámě žádný sirotčí důchod a dědictví, můžeme jen spekulovat.

Pavlík byl soudem umístěn do dětského domova. S Klokánkem byl pořád v kontaktu, sledovali dál jeho kroky a moc mu přáli štěstí. Pavlík navázal vztah se svojí babičkou, vídá se s ní pravidelně a jezdí k ní na prázdniny. „Konečně snad našel člověka, který mu bude nablízku tak, jako jsme byli my v Klokánku,“ usmívá se teta z Klokánku.

V Klokánku poprvé zažil pocit jistoty, oporu a také mu ukázali, že má v sobě velký potenciál něco v životě dokázat.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Za každý dar děkujeme a přejeme vám ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články