Pacientka Klára (13): Můžu konečně volně dýchat. Telemedicína mi pomáhá s léčbou astmatu i v době koronaviru

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
divka astma
divka astma

O tom, jak může telemedicína změnit život se přesvědčuje i pacientka Klára (13), která dlouhodobě trpí těžkým astmatem a alergickou rýmou. Tyto potíže jí omezují v běžném životě, neustále řeší vracející se astmatické záchvaty a nemůže se naplno věnovat svým koníčkům.

Problémy se objevily už v dětství

Když byla Klára mladší, pozorovali její rodiče, že se jí v některých situacích hůře dýchá. Postupem času se nepříjemné stavy zhoršovaly a zasahovaly Kláru častěji. Rodiče proto usoudili, že je načase vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Příznaky byly jednoznačné

„Často mi slzely oči, nemohla jsem dýchat nosem a při dýchání ústy se mi stahovalo hrdlo a vycházel z něj nepříjemný pískot,“ vysvětluje své obtíže Klára. Pacientka prošla různými vyšetřeními a bylo jí diagnostikováno astma a několik alergií.

S léčbou jí pomáhá Domácí Anděl

Klára byla zařazena do projektu telemedicíny, která do českého prostředí přišla ze zahraničí. V současnosti telemedicínu nehradí zdravotní pojišťovna, a proto má pacientka možnost, jako jedna z mála vyzkoušet domácí léčbu.

Pomocí vzdáleného monitoringu je spojená s Odborným léčebným ústavem v Metylovicích z Moravskoslezského sanatoria, p.o., kam jsou pravidelně odesílána nasbíraná domácí data o jejím zdravotním stavu. Díky tomu má lékař pravidelný přísun informací, které hodnotí a uvažuje nad efektivní léčbou pro pacientku.

V domácím prostředí se cítí komfortně a léčba je účinná

Podle naměřených hodnot a posouzení zdravotního stavu bylo rozhodnuto, že by pacientka měla změnit pohybové návyky. „Začala jsem více běhat. Bála jsem se, že se mi bude špatně dýchat, ale po pravidelném běhání se můj stav zlepšil,“ tvrdí. Pacientka se nezbavila všech obtíží, ale pozoruje výrazné zlepšení, a to jak kondice, tak ústup astmatických záchvatů.

Jako hlavní přednost telemedicíny hodnotí skutečnost, že nemusela navštěvovat lékařské zařízení nebo pobývat mimo domácí prostředí. Doma se cítí lépe, naměřené hodnoty tak více odpovídají skutečnému stavu než při měření v nemocnici a může se věnovat i svému běžnému životu a fungování.

Komunikace mezi lékařem a pacientkou je snadnější

Lékař už nemusí domlouvat schůzky, aby mohl posoudit zdravotní stav. Pravidelně získává data, ke kterým má přístup, sleduje vývoj zdravotních obtíží i celkového stavu pacientky a díky tomu může uvažovat o další léčbě.

Klidnější jsou také rodiče pacientky, kteří ji mohou mít u sebe, ale současně vědí, že na jejich dceru dohlíží pravidelně odborníci.

Článek byl zpracován na základě příběhu. Jméno bylo pozměněno a fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační.
Autor: Redakce ve spolupráci s Nadačním fondem Domácí Anděl

Zdroj: Domácí Anděl


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články