Otík: Maminka ze mě záměrně udělala Otesánka. Jídlem mi vynahrazovala své chyby, a dopustila se tak ještě horších

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
maly otesanek
maly otesanek

Na malé děti jsou v Klokánku zvyklí. Občas se stane, že se sem dostane miminko, které potřebuje nutně pomoci. Jenomže i když mají klokánčí tety ve výbavě oblečení na osmiměsíční miminka, s Otíkem byl problém. Všechno potřeboval o tři čísla větší.

A nejen to, neustále plakal, protože měl hlad. A to i přestože byl právě po jídle. Veškerá činnost, kterou by ve svém věku měl zvládat, pro něj byla náročná. Uměl jenom ležet a sotva hýbal baculatýma ručkama a nožkama.

Psychicky nemocná maminka ho dostala zpět do péče

Otík se do Klokánku dostal poté, co byl odebrán matce s prokazatelnými psychickými problémy.

Ta trávila hodně času po léčebnách, neměla stálé bydlení, chlapce překrmovala a jeho stav byl velmi špatný.

Klokánek ho bral pravidelně k doktorovi na rehabilitace a různá cvičení, miminko také dostalo dietu, kterou bylo velmi těžké dodržovat, protože chlapec chtěl stále víc a víc.

V roce a půl se konečně postavil na nožičky, ale obvykle utíkal hlavně směrem svého oblíbeného jídla.

Jeho stav se ale zlepšil. Maminka si mezitím našla vhodné zázemí a Otík jí byl soudně svěřen zpět do péče. To ale nikdo netušil, že se chlapec brzy vrátí do náruče klokánčích tet.

Vydělávala si prostitucí, Otíka svěřila neznámé paní

„Paní přivedla Otíka na policii. Jeho matka jí ho prý dala na hlídání, když si šla vydělávat šlapáním. Ale ani po několika dnech se nevrátila. A chlapcův apetit byl pro ni nezvladatelný,“ vykládají tety.

Otík byl tak z policejní stanice za doprovodu sociálních pracovnic převezen do Klokánku. Později se zjistilo, že je jeho maminka závislá na heroinu, proto se rozhodla vydat dráhou pouliční společnice.

Chlapec byl hodně zanedbaný a oproti ostatním dětem ve vývoji pozadu. Ale když se konečně začlenil do kolektivu, stal se zázrak. Otík začal ostatní kolem sebe napodobovat a brzy dokázal to, co jiní.

Brzy se pro chlapečka našla vhodná pěstounka, která už sama doma jednu dcerku měla.

A tak se Klokánek s chlapcem rozloučil a těšil se společně s ním, že konečně našel vhodnou náhradní maminku.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články