Nikoho by nenapadlo, že Česko před koronavirem zachrání 3D tiskárny

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
masky 3D
masky 3D

Každý z nás se strachuje o sebe i své blízké. Koronavirus nemilosrdně útočí na všechny kolem sebe, obavy jsou proto přirozené. Přesto jsou mezi námi hrdinové, kteří myslí na ostatní a snaží se pomáhat těm, kteří to nejvíce potřebují.

Kromě dobrovolníků pomáhajícím důchodcům a jinak ohroženým se jedná především o zdravotníky a hasiče, kteří se potkávají s nemocnými denně. Je proto třeba, aby byli pořádně chráněni.

Vytváříme 3D masky pro členy IZS

V pátek 20. března se zrodil nápad, který už dnes hodně pomáhá. Partička lidí vlastnící 3D tiskárnu se rozhodla s její pomocí udělat něco proti nákaze koronavirem. „Po rozhovorech se členy integrovaného záchranného systému jsme se rozhodli pro výrobu 3D masek a hledání konečné varianty, která by nejlépe odpovídala požadavkům,“ popisuje společnost.

Design si skupina našla na webu Technické fakulty ČZU v Praze a po společné komunikaci doladili společně změny, které je napadly. Od té doby vytváří 3D masky, které zcela zdarma rozdávají dobrovolníkům z řad zdravotníků a hasičů.

Zdroj: znesnaze21.cz

Sháníme peníze na materiál

V současné době jsou 3D masky tisknuty na dvaceti sedmi tiskárnách. Celková produkce je asi 200 kusů za den, ale aby se mohla zvýšit, je zapotřebí mnohem více materiálu. Proto vznikla sbírka s názvem „3D tiskem proti viru“, která je umístěna na portálu Znesnáze21.

„Spolupracujeme především s Královodvorskými hasiči, kteří masky ručně skládají a předávají dál. Tímto způsobem jsme pomohli už mnoha lidem, ale stále je to minimum toho, co je potřeba. S vaší finanční pomocí zvládneme mnohem víc,“ říká skupina dobrovolníků.

Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Redakce ve spolupráci s projektem Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21

CHCI PŘISPĚT    CHCI ZALOŽIT SBÍRKU

Zdroj: znesnaze21.cz


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články