Neskutečný výkon: Filip na Sněžku vystoupal s protézami na nohou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Klapeto Filip 3
Klapeto Filip 3

Výstup na Sněžku je charitativní akcí, která má již osmiletou tradici. Tento rok se však od předchozích lišil, jelikož byla v platnosti stále některá opatření týkající se koronaviru. Ani to ale účastníky nezastavilo. Na Sněžku se vydali na vlastní pěst a dokázali, že jim na pomoci potřebným záleží.

Chyběl start i cíl

Běžně je zvykem ohlásit k této akci startovací čas a monitorovat počet účastníků. Letos se ale každý musel vydat svou vlastní cestou.

I přesto se však sešla spousta nadšenců, kteří s odhodláním vystoupali až na vrchol. Neznáme sice přesný počet všech, kteří horu zdolali, ale víme, že se mezi nimi objevili také handicapovaní.

Zdroj: David Malík / KlaPeto

Nevzdal to ani Filip

Teprve čtrnáctiletý Filip ukázal při výstupu své odhodlání. Byl hlavním aktérem celé akce. Od dětství trpí vrozenou vadou nohou, kvůli níž mu musely být obě končetiny amputovány.

Pohybu se však nebojí a při výšlapu ostatním ukázal, kam až lze posunout lidské hranice. Část trasy sice překonal lanovkou, ale závěrečný výšlap na vrchol nejvyšší české hory zvládnul na jedničku.

Nečekaný výkon

Filip zatnul zuby a ukázal se jako hrdina. Bylo mu zle, protézy mu dělaly problémy, ale ani tak se nevzdal a výšlap dokončil.
I když se všichni účastníci snažili a do výstupu dali všechny své síly, Nadační fond KlaPeto nyní řeší těžší situaci.

Zdroj: David Malík / KlaPeto

Vzhledem k epidemii, která nás zasáhla, odřekli účast někteří sponzoři a také charitativní prodej triček byl slabší. Jen pro porovnání, v loňském roce byla v tuto chvíli nastřádaná částka třikrát vyšší (1.577.000,- Kč) a pomohla celkem 40 rodinám s handicapovanými dětmi.

Handicapovaní potřebují pomoc stále, a proto se fond rozhodl, že sbírku prodlouží, aby lidé mohli přispět i po akci Výstup na Sněžku.

Filipovi NF KlaPeto pořídí vysněné sportovní protézy a již teď mají dalších více než 80 žádostí o finanční podporu.
Přispívat se dá zasláním jakékoli částky na transparentní účet NF KlaPeto 2001375049/2010. Další možností je také zakoupení speciálních benefičních triček na www.klapeto.eu. I z těch jde celý výtěžek samozřejmě na děti.

Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečnou osobu.
Autor: Redakce ve spolupráci s Nadačním fondem Kateřiny Klasnové a Jaroslava Petrouše – KlaPeto


Související články