Nelinka: Otčím nás zbil. Bojím se, co se stane, až si nás znovu najde

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Divka plac
Zdroj: Shutterstock

Tři malé holčičky se do Klokánku dostaly přímo z nemocnice. V noci u nich doma došlo k násilí, na které byly už nějaký ten čas zvyklé. Přítel jejich matky ženu fyzicky napadl. Jelikož jí děti bránily, zbil je tentokrát také.

Naštěstí byla nablízku sousedka, která přivolala pomoc. Terezka, Patrička a Nelinka čekaly v nemocnici na sociální pracovnici. Jejich maminka zůstala na noc u kamarádky a pak se jim pokusila vysvětlit, že si je brzy vezme k sobě.

Musím najít místo, kde nás neobjeví

Maminka holčiček slíbila všem dětem, že se pro ně vrátí. Tetám v Klokánku objasnila, že si najde nové bydlení, ve kterém ji její současný partner nenajde.

„Říkala nám, že její přítel hodně pije. Vždycky poté, co u nich doma dojde k násilí, se prý omlouvá a slibuje, že se polepší. Jenže už to tak jde dlouho a ona se proto konečně rozhodla od něj odejít,“ vyprávějí tety.

Když vezly tety holčičky autem do Klokánku, Terezka s Patričkou se snažily povídat si a hrát společné hry. Nejstarší Nelinka ale skoro celou dobu plakala a tety se ji snažily utěšit.

Nebojím se o nás, bojím se o maminku

Když se tety pokusily Nelince vysvětlit, že bude všechno v pořádku, ona je zaskočila svou odpovědí. „Nebojím se o nás, my budeme v bezpečí. Bojím se, co se stane, když strejda maminku najde. Kdo ji ochrání?“

Nelinka dodala, že vždy, když muž na maminku křičel, ona se jí zastávala a snažila se jí pomoci. Tentokrát to ale nedopadlo dobře. Bála se, že udělala něco špatně ona sama.

„Bylo nám smutno z toho, že dětské hlavičky musí řešit takové problémy,“ říká Klokánek. „Jediné, co jsme v tu chvíli dokázali dělat, bylo neustále holčičkám opakovat, že všechno dobře dopadne.“

Naštěstí nakonec také dopadlo. Děti se v Klokánku brzy skamarádily s ostatními a alespoň trochu na trable zapomněly. Po pár dnech si je skutečně maminka vyzvedla a odvezla je do nového bytu, kde je její násilnický expřítel už nenajde.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové, které bez ohledu na riziko se starají o svěřené děti.

Děkujeme rovněž za všechny darované jednorázové ochranné pomůcky od soukromých firem a veřejnosti, které nám pomohou chránit naše děti a zaměstnance.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2021 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články