Kryštofova rodina z počátku příběhu celou věc trošku zlehčuje a snaží se tak dokázat, že i v těžké situaci člověk najde něco pozitivního. Její chlapec Kryštof je prý například vždy nejlepší ve spotřebě sprchových gelů nebo ve vytápění koupelny. Ke konci ale otec s matkou i tak přiznávají: potřebujeme pomoc.
„Snažíme se ve všem vidět něco pozitivního. Když na nás pán při odečtech vody spiklenecky mrká, že jsme opět první v okolí, snažíme se to brát s humorem,“ říká chlapcova maminka.
„Samozřejmě nezlehčujeme situaci, ale mohlo by být hůř,“ dodává.
Potřebuje pomoci s běžnými věcmi
Šestnáctiletý chlapec trpí autismem. Možná si pod tím hodně lidí představí jen osobu, která se v rohu kývá ze strany na stranu, pravda ale je, že autismus je o něčem úplně jiném.
„Kryštof potřebuje neustálý dohled, aby něco nevyvedl. Potřebuje pomoc s běžnými věcmi, jako je čištění zubů, oblékání,“ říká rodina.
„Když je náš syn doma, staráme se o něho tak nějak střídavě podle toho, kdo zrovna není v práci a kdo má čas,“ pokračuje.
„Snažíme se ho brát na výlety, věnovat mu pozornost. Bohužel se nám teď naskytl problém s tím, že by měl Kryštof přijít o svou osobní asistentku.“

Zdroj: znesnaze21.cz
Skončila mu školní docházka
Již pět let navštěvuje Kryštof každé dopoledne školu Nativity, kde má svou osobní asistentku Týnu. Ta mu pomáhá, zatímco jsou jeho rodiče v práci.
Jenomže povinná školní docházka letos Kryštofovi končí, a on tak už dále nemá právo na asistentku hrazenou státem.
„Financování asistentky by vyšlo na čtrnáct tisíc měsíčně, a my jsme proto nuceni hledat jinou možnost, aby se mohl i nadále socializovat v prostorách školy Nativity a abych mohla já, jako matka, i nadále chodit do práce a nemusela být doma. Proto jsme se rozhodli obrátit na lidi,“ vysvětluje maminka.
Jindřich a Petra vzkazují, že za každou finanční podporu budou šťastní.
Také děkují Andělům bez křídel z. s., kteří na podporu jejich syna pořádají retro party a vymýšlí další akce, jak Kryštofovi pomoci.
Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Martina Nováková, PR koordinátorka Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21, ve spolupráci s redakcí OnlyU