Místo jídla krmil otec Vendulku (6) spoustou prášků. Když se její stav zlepšil, úřady mu ji opět svěřily do péče

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
divka plysak
divka plysak

O Vendulku se otec nikdy starat nechtěl. Jeho necitelnost a lhostejnost pomalu vyrážela tetám v Klokánku dech. Dívenka se totiž dostala do jejich péče po tom, co si jí všimla v zavřeném autě večerní policejní hlídka.

Otec spal opilý v hospodě na stole. Holčičku nechal samotnou

Nikdo nechápal, jak mohl otec nechat holčičku zamčenou v autě o hladu a žízni až do tří hodin do rána. „Naštěstí si plačící holčičky všimla hlídka policie, která našla jejího otce v hospodě, kde spal na stole. Věci se ihned daly do pohybu,“ říkají tety.

Vendulka trpěla autismem. Celé dny jenom seděla v koutě, kývala se dopředu a dozadu a cumlala si pramínek vlasů. Její otec to považoval za nevychovanost. „Taky byste se o takové dítě nechtěli starat,“ vysvětloval údajně tetám. „S tímhle jí musím dělat každý den klystýr, jinak se nevyprázdní. Tohle jí dávám před jídlem, tohle po jídle. A tohle mi před pár dny došlo a už jsem na to neměl,“ křičel, když sypal na stůl krabičky s léky. Potom řekl, že se za holčičkou zastaví, až bude mít čas a náladu, a odešel.

Báli jsme se, jak se dívka začlení mezi ostatní děti

Tety z Klokánku se bály, že si s holčičkou nebudou vědět rady. Ukázalo se ale, že s vyprazdňováním problémy nemá a v nepřítomnosti otce je její chování mnohem lepší. Stále sice trpěla některými autistickými příznaky, přesto bylo zlepšení zjevné brzy. Bylo jí proto doporučeno chodit alespoň jednou do týdne do předškolní třídy.

„Podle lékařů se jen zlepšovala. Nepotřebovala ani žádné speciální doplňky stravy. Brzy se začala usmívat, naopak ubývalo kývání, tvrdí Klokánek. Vendulka se brzy začala do předškoličky dokonce i těšit. Během půl roku se z ní stala úplně jiná holčička.

Přišel šok. Dceru dostane do péče její otec

„Naše nadšení pokazila zpráva, která nám svou absurditou vyrazila dech,“ popisuje situaci Klokánek. Vendulčin tatínek si údajně vyřešil osobní i finanční problémy a dívku si vezme zpět do péče. Když si pro ni přišel, neprojevil ani trochu nadšení. Vendulka plakala a bylo zjevné, že k němu nechce.

„Dělat ale nic nemohla. Dítě přece dle našich zákonů patří do rodiny, ať už je jakákoli! O nešťastné holčičce nemá Klokánek bohužel žádné zprávy. Jen tu, že do předškolní třídy už nechodí a na lékařské prohlídky jen sporadicky. Táta asi nemá čas,“ litují tety z Klokánku.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články