Matku srazil vlak a Evička (3) žila s bezdomovci. Nebýt zvídavosti neznámého muže, nikdo by ji nenašel

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
dite plac
dite plac

Jednoho osudného dne srazil ve městě vlak jednu mladou ženu. Kdyby nebylo duchapřítomnosti zvídavého muže, nikdo by nejspíše nezjistil, že její malá dcera zůstala sama.


Téhož dne v Klokánku

„Hned ráno přišla teta s otázkou, zda jsme se dívali na televizní noviny. Prý v našem městě srazil vlak nějakou mladou ženu a byla na místě mrtvá! Zpráva nás všechny udivila. Vlak jezdil přes město velmi pomalu a opatrně, téměř krokem. To nás vedlo k myšlence, zda se nejednalo spíš o sebevraždu, než o nehodu.“ V tu chvíli v Klokánku ještě netušili, že tragická událost povede paradoxně k záchraně života malé holčičky, dcery té mrtvé ženy.

Vše způsobila nevinná otázka místního tuláka

Zpoza hospody u vlakového nádraží zvědavě pozoroval záchranáře, snažící se oživit bezvládnou ženu v kolejišti. Nebyl to hezký pohled, ale jeho jakoby fascinoval. Kroutil nechápavě hlavou a polohlasně se ptal svých „kolegů“, jak to ti mladí v oranžových vestách mohou všechno tak rychle stíhat? „Je to jako ve filmu!“ tvrdil obdivně a máchal při tom rukama kolem sebe.

Zdroj: 123RF.COM

Když přijelo černé pohřební auto a záchranáři balili všechny svoje nástroje do velkého kufru, neodolal a zeptal se: „A co je s tou holkou?“ Na jeho otázku nikdo neodpověděl, jen mladá slečna, která práci svých kolegů spíš pozorovala, než aby se jí aktivně účastnila, mu odpověděla rovněž otázkou: „O kom to mluvíte?“

Nevinná otázka rozjela pátrání

Pán, potěšen nečekaným zájmem, se rozpovídal: „No, k té sražené ženské patří ještě taková malá myška neduživá. Občas tady chodila s ní, ale poslední dobou jsem ji už neviděl. Asi je nemocná.“ Slečna, praktikantka záchranářka, se vyptávala dál. Dozvěděla se, že sražená žena patřila ke skupině bezdomovců přespávajících u železničního viaduktu a dle mínění zdejšího muže měla dceru.

Zdroj: 123RF.COM

Svoje poznatky ihned předala policii, ta se neprodleně vydala holčičku hledat. Našla ji o chvíli později a okamžitě přivolala záchranku, která už stihla odjet.

Holčička byla v hrozném stavu

Extrémně hubená, bledá a zanedbaná. V nemocnici skončila na infuzích s výživou a antibiotiky. Trvalo dlouho, než mohla být propuštěna do péče Klokánku. Evička byla na svoje tři roky velmi malá. Její tělíčko s propadlým hrudníčkem a vyčnívajícími žebry připomínalo fotografii dítěte z koncentračního tábora. Neuměla skoro nic.

Nikdy neviděla teplé jídlo ani kartáček na zuby. Její matka, kdysi úspěšná advokátka, propadla drogám, ztratila kontakt s rodinou a skončila na ulici. Zde se živila prostitucí a potom už jen přežívala díky pomoci komunity bezdomovců.

Její rodiče vůbec netušili, že mají vnučku

Zdroj: 123RF.COM

Jejich první návštěva Evičky skončila pláčem. Babička plakala nad dcerou i vnučkou a děda jen tiše zatínal pěsti bezmocí. Oba si vyčítali, že nad dcerou zlomili hůl a nepomohli jí. „Výčitky nejsou k ničemu,“ pohladila je soucitně po ramenou hodná teta z Klokánku a dodala: „Evička vás potřebuje!“

A opravdu. Malá nešťastná holčička asi chápala, že ti dva, pro ni cizí lidé, jsou její prarodiče. Babičce se vrhla do náruče a nechtěla se pustit. Netrvalo to dlouho a mohla s nimi odejít domů. Když se po roce přijela do Klokánku podívat, nikdo by ji nepoznal. V obličeji už neměla ztrápený výraz a ani její nožky už nepřipomínaly dvě párátka. Vyrostla z ní krásná usměvavá slečna. „Teto, že mi to sluší?“ ptala se a hned ukazovala dvě krásné sponky ve tvaru kopretin na culíčcích. „Moc rádi jsme souhlasili. Vždyť, kdo by nemiloval dobré konce?“ usmívá se Klokánek.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Za každý dar děkujeme a přejeme vám ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články