Matka Míšu (2) vyměnila za alkohol. Když hrozilo, že skončí v dětském domově, zakročil osud

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
placici chlapecek
placici chlapecek

Příběh se šťastným koncem má nejen dva dětské hrdiny, ale také jednoho dospělého – jejich otce. Ten bojoval za to, aby se chlapečci mohli z Klokánku vrátit k němu, a nakonec ve svém boji zvítězil. Dnes žijí Míša i Christos s tatínkem. Museli si ale projít náročnou cestou.

„Míša se vlastně původně jmenoval Mihail. Jeho otec byl původem z Bulharska. K nám ho donesla rodinná známá, která se o něho měla na záskok starat,“ objasňuje Klokánek. Žena tenkrát tvrdila, že měla mít Míšu na starost pouhý den, bohužel u ní nakonec zůstal týden, jeho matka byla nezvěstná a ona neměla jinou možnost než sotva dvouletého chlapce odevzdat Klokánku.

Brzy přibyl v Klokánku Míšův bratříček. Otec o oba bojoval

„Malý Míša si v Klokánku rychle zvykl. Roztomilý okatý chlapeček zářil jako sluníčko. Stále se smál a jeho úsměv byl nakažlivý. Tatínek ho chodil navštěvovat, jak jen mohl, a snažil se těžkou situaci nějak zdárně a hlavně rychle vyřešit,“ říká Klokánek. Míšův otec totiž pracoval jako řidič kamionu a věděl, že by chlapce sám neuživil.

Větší problém nastal, když se v Klokánku objevil teprve několikaměsíční chlapeček Christos. „Miminko mělo necelé tři kila a neustále plakalo. Míšův táta si byl svým otcovstvím jistý, ale nebyl s matkou sezdaný a ona ho coby otce dítěte neuvedla,“ říká Klokánek s tím, že nebylo možné muži umožnit ani víkendové návštěvy. On se ale rozhodl svého práva nevzdat.

Zaplatil velké peníze, aby mohl podstoupit testy DNA

Muž se rozhodl o svého syna skutečně bojovat. Sehnal peníze a zaplatil celkem deset tisíc korun, aby na vlastní náklady podstoupil testy DNA. Jenomže bohužel ani v tomto případě se nic nezměnilo, k testování totiž musela dát souhlas matka, která byla nezvěstná. Nezbývalo tedy, než se obrátit na dlouhý a problematický soudní proces.

„Naštěstí, tak jako v mnoha dalších případech, pomohla náhoda. A také dobrá práce policistů. Matku objevila hlídka v zapadlém nočním podniku o několik set kilometrů dál!“ říká Klokánek. Matka po delším přemlouvání konečně podala souhlasné hlášení o otcovství k miminku.

Klokánek zajistil chlapcům spokojený život

Klokánek poprosil firmu, která prodává DNA testy, zda by nevrátila otci peníze za test. Ta nakonec souhlasila a nadšený otec koupil chlapcům nové postele a vybavení do dětského pokojíčku. O zbytek se postaral Klokánek. O chlapce kromě otce projevila zájem také jejich babička. S ní se tety z Klokánku podělily o veškeré potřebné informace ohledně péče o děti.
„U nás doma v Bulharsku mě varovali. Prý jsou Češi uzavření a nemají cizince rádi. Já ale poznala jen samé hodné lidi a za všechno moc děkuji!“ Tato slova od babičky dětí tety z Klokánku hodně dlouho hřála u srdce.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jména byla pozměněna.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články