Matka byla odvezena do psychiatrické léčebny. Štěpán (2) potřeboval nový domov

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
chlapec 2
chlapec 2

Přinášíme vám příběh o rytíři, a to nejen proto, že měl dobré srdce. Tento hrdina měl bohužel nemocnou páteř a chyběly mu dva obratle. Z toho důvodu nosil permanentní krunýř.
I když to byl ještě malý dvouletý klouček, byl na svoje omezení tak zvyklý, že mu to vůbec nevadilo. „Vyzvedávala jsem si ho v nemocnici, kde pobýval, když jeho maminku odvezli do psychiatrické léčebny. Dlouhodobě trpěla schizofrenií a také byla obětí domácího násilí,“ vypráví teta z Klokánku.

Trápení malého chlapce

Všem bylo jasné, že si malý Štěpánek prožil spoustu stresu a příkoří od obou rodičů. Maminka se snažila dostat svoji nemoc pod kontrolu, ale bylo to nad její síly.

Tety Štěpánka postupně učily, že sprchování není důvod k řevu, jako když ho na nože berou. Spinkat mohl také klidně, když mu pomohly zahnat noční můry. Postupně se chlapec rozpovídal, až ho bylo všude plno. Uměl být vzteklý, protože si do té doby všechnu pozornost byl zvyklý takto vynucovat. „Když se mu něco nelíbilo, tak nás i kousnul. Přesto byl náš miláček a pomalinku se z něj stával klidný a vyrovnaný kluk,“ svěřuje se teta z Klokánku.

Měl ještě starší sourozence

Ti žili u babičky z matčiny strany. Malého Štěpánka se babička nechtěla ujmout, protože péče o starší děti byla už tak pro ni náročná. Pro Štěpánka byli krajským úřadem vytipováni pěstouni, kterým se Štěpánek moc líbil, ale přesto se rodinného zatížení zalekli a z převzetí dítěte do pěstounské péče couvli.

Zdroj: 123RF.COM

„Pokusili jsme se začít sbližovat sourozence a babičku se Štěpánkem. Šlo to pomalu, ale šlo to. Babička nakonec sebrala všechny své síly a souhlasila s tím, že si přibere do péče i malého Štěpánka. Zařídili jsme mu školku, aby se babičce alespoň trochu ulevilo.

Moc jsme si vážili jejího přístupu a byli jsme rádi, že bude Štěpánek se svými sourozenci. Občas ho vídáme. Už si na nás nepamatuje, byl přece jen malinký. A my jsme rádi, když vidíme, jak krásně roste a je mu dobře,“ říká Klokánek radostně.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Za každý dar děkujeme a přejeme vám KRÁSNÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články