Matěj: Narodil jsem se s jednou ledvinou, po čase potřeboval dialýzu a transplantaci. Mé trápení ještě nekončí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Matej asistence 1 e1598637752664
Matej asistence 1 e1598637752664

Na první pohled se Švubovi jeví jako normální rodina. Máma Markéta se společně s tátou Radkem starají o dva chlapce, Matěje s Ondřejem. Jenomže mladší z obou chlapců má závažné zdravotní problémy, které už rodina sama nezvládá.


„Matěj se narodil s jednou ledvinou,“ uvádí příběh Markéta.

„Nejdřív jsme si mysleli, že to bude v pořádku, že bude moci fungovat jako normální chlapec. Jenomže postupem času se začaly přidávat další problémy.“

Nejen ledviny se staly komplikací

Funkce ledviny, se kterou se Matěj narodil, nebyla dostatečná na to, aby mohl chlapec fungovat. Proto po čase potřeboval dialýzu, následně po čtyřech letech transplantaci.

Chlapec měl navíc v počátku svého života otravu krve a jejím vlivem přišel o sluch. I když mu byl voperován implantát, po několika letech ho začal odmítat.

Kvůli ztrátě sluchu tak mezi ním a okolím začala vznikat bariéra.

V pěti letech se u chlapce navíc objevil autismus. Tou dobou už rodiče tušili, že sami starost o Matěje nezvládnou. Když se později přidala i epilepsie, byla to pro rodinu finální rána.

Zdroj: znesnaze21.cz

Kontakt s novými lidmi je pro něho důležitý

Matěj potřebuje docházet do školy, bavit se s novými lidmi a mít sociální kontakt. Jenomže sám nemůže dělat nic, potřebuje neustálý dohled. Aby mohl ve společnosti fungovat, je nutná osobní asistentka.

Ta mu pomůže jak se začleňováním do kolektivu, tak celkově s jeho životem. „Mám svého chlapce samozřejmě ráda, ale sama ho nezvládám.

Osobní asistentka bude vědět nejlépe, co je pro něho dobré. Navíc ve chvíli, kdy bude s ní, budu já mít trochu chvíle na oddych,“ říká Markéta.

Rodina se proto obrací se žádostí o pomoc na každého z vás. Finančně je pro ni totiž situace neúnosná.

Vybrané peníze půjdou jednak na asistentku, jednak také na dopravu Matěje do školy a k lékařům. „Děkujeme za jakýkoli příspěvek a za přečtení příběhu,“ dodává Matějova maminka.

Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Martina Nováková, PR koordinátorka Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21, ve spolupráci s redakcí OnlyU

CHCI PŘISPĚT    CHCI ZALOŽIT SBÍRKU


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články