Maruška (6): Měla jsem vši a svrab. Máma mě vyměnila za alkohol a život s lidmi bez domova

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
divka vsi svrab
divka vsi svrab

Teprve šestiletou holčičku přijal Klokánek na žádost ODPOD a Policie České republiky. Její matka totiž žila prakticky jako bezdomovkyně. Stěhovala se od známých k příbuzným, a dívenka tak nikdy nepoznala stálý domov. Navíc byla matka Marušky závislá na alkoholu.

„Došla k nám ve velmi špatném stavu. Měla vši a velmi bolestivý svrab, se kterým musela nastoupit léčbu. Navíc byla i psychicky velmi zanedbaná,“ říkají tety z Klokánku. Po hospitalizaci si u nás ale velmi rychle zvykla.

Našla si tu kamarádku. S matkou se vídala na krátkých procházkách

To, že se Maruška v Klokánku rychle přizpůsobila novému životu, bylo zásluhou stejně staré holčičky, která s ní sdílela byt. Rychle se skamarádily a staly se z nich nejlepší kamarádky. Maminka si Marušku často brala na vycházky. Brzy se ale přišlo na to, že dívenku okrádá o kapesné. „Peníze, které holčičce sebrala, využívala na další alkohol. To ale nebylo to nejhorší,“ říká Klokánek.

Z Maruščina vyprávění vyšlo najevo, že její matka bydlí v lese ve stanu se skupinkou bezdomovců. S těmi prý pije hodně alkoholu. „Maruška se svěřila, že její matku muži bijí, když se s nimi nechce mazlit, také že jí sprostě nadávají,“ říkají tety. Nakonec bylo matce zakázáno se s dcerkou vídat.

Chtěla ji získat zpět do péče. Alkohol ale vždy zvítězil

Poté, co Klokánek ve spolupráci OSPOD zamezil matce ve styku s Maruškou, rozhodla se žena, že svůj život změní. „Chtěla najít alespoň ubytovnu, aby mohla holčičku vychovávat. Jenomže bohužel alkoholu nikdy nedokázala odolat,“ vyprávějí tety. Matka slibovala, že zahájí léčbu a najde si práci. Bohužel to ale nikdy nesplnila.

Maruška měla nastoupit do dětského domova. Na poslední chvíli se ale naštěstí našla vhodná pěstounská rodina. Zatímco matka se dodnes nedokázala dostat ze závislosti na alkoholu, z Marušky v novém prostředí vyrostla zdravá a krásná slečna.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD

Související články