Martin: Krutá diagnóza mi změnila život. Zkouším se z toho dostat a všem vytřít zrak

od Nikola Jaroschová
Zdroj: znesnaze21.cz

Martin měl díky portálu Znesnáze21 už jednou štěstí. Díky dobrým lidem se podařilo vybrat dostatek peněz na nový invalidní vozík, díky kterému se mohl zapojit plnohodnotně do normálního života.

Dnes má Martin před sebou další cíl. I když se nemůže postavit na vlastní nohy, touží po tom hrát profesionálně florbal. K tomu ale potřebuje speciální vozík, který nehradí pojišťovna.

Pro rodiče to bylo v mém dětském věku složité

Když byl Martinovi jeden rok, nastaly u do té doby zdravého chlapce komplikace. „Začal jsem se tehdy dusit a rodiče mě museli odvézt do nemocnice. Zjistilo se, že mám na páteři cystu. Na její odstranění ale bylo pozdě, a já tak skončil na vozíku,“ popisuje.

Jelikož dříve nemohl studovat na běžné škole se zdravými dětmi, museli ho rodiče každý týden vozit z Plzně do Prahy na internát. „Po dokončení této školy jsem se dostal na střední, tu jsem ale ze své vlastní hlouposti nedokončil,“ přiznává.

„Vrátil jsem se do Plzně, později jsem pracoval ve Sdružení občanů Exodus v Třemošné. Teď mám ale sen: Chtěl bych hrát florbal na profesionální úrovni,“ vypráví.

Speciální vozík pojišťovna neproplácí

Martin už před časem, konkrétně v roce 2003, založil se svým kamarádem florbalový tým vozíčkářů. Dodnes fungují pod názvem SKH Meteor Plzeň a účastní se florbalové ligy vozíčkářů.

„Na běžném vozíku se hrát příliš nedá. Speciální vozík má zešikmená kola a je bez brzd. S tím se na hřišti pohybuje daleko lépe,“ vysvětluje. „Rád bych takový vozík vlastnil a svému týmu dopomohl k medailím.“

Cílová částka sbírky je necelých 110 000 korun. Pokud by se podařilo naplnit tento cíl, Martin si splní svůj sen a společně se svým týmem bude dál bojovat za to, aby se dostali ve florbalu co nejvýš. „Za jakoukoli pomoc předem děkuji,“ píše závěrem.

Článek byl zpracován na základě příběhu, fotografie zachycují skutečné osoby.
Autor: Martina Nováková, PR koordinátorka Nadačního fondu pomoci Karla Janečka – znesnáze21, ve spolupráci s redakcí OnlyU

CHCI PŘISPĚT    CHCI ZALOŽIT SBÍRKU

Související články