Martin (5): Maminka mě nutila šňupat bílý prášek. Když jsem nechtěl, přišel krutý trest

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Chlapecek plac
Chlapecek plac

Sourozenci se dostaly do Klokánku poté, co u nich v bytě musela zasahovat policie. Sousedé opět slyšeli křik a pláč, a proto tentokrát neváhali a zavolali pomoc.

Šestiletá Alenka a pětiletý Martin byli ihned převezeni do Klokánku, protože se ukázalo, že podmínky, ve kterých zde žijí, nejsou v žádném případě ideální pro výchovu dětí.

Oba rodiče užívali drogy, dokonce k tomu nutili i děti

Jak se brzy po prošetřování ukázalo, otec dětí užíval drogy, proto byl často agresivní, oba sourozence bil a křičel tolik, že bylo až k podivu, jak dlouho sousedům trvalo, než zavolali pomoc.

Matka přiznala, že kromě alkoholu také občas drogy zkouší, i když ne v takovém množství jako její muž. Horší ale bylo, když lékaři u Martina objevili poškození sliznice a chlapec přiznal, že ho matka učila šňupat koks.

Aniž by věděl, co vlastně dělá, poslouchal její rady. Bylo mu jasné, že mu bude opět špatně, a že by to dělat neměl, ale když neposlechl, byl zbit. To všechno vykládala tetám v Klokánku spíše Alenka, protože chlapec se za sebe styděl.

Z Klokánku do dětského domova

Děti se nakonec v Klokánku aklimatizovaly, začaly si rozumět s ostatními, a i Martin se nakonec skamarádil s jinými kluky, i přes svou počáteční stydlivost. Bohužel se nakonec ukázalo, že se pro dvojici sourozenců nenajde vhodný pěstoun.

A tak nakonec Alenka s Martinem skončili v dětském domově a Klokánek jim přeje jen to nejlepší.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Bohužel nám chybí ochranné pomůcky, jakou jsou respirátory, jednorázové roušky, rukavice, štíty či kombinézy. Od Ministerstva práce a sociálních věcí se nám podpory nedostává, jelikož nejsme sociální služba. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Toto psaní přichází z nemocnice, kde jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19. Nakazila jsem se právě při akutním nočním příjmu dětí.

Chci poděkovat všem, kteří chápete naši těžkou situaci a pomáháte nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Prosím, pokud máte možnost dodat nám ochranné pomůcky a dezinfekce, budeme za ně velmi rádi, stejně tak za jakoukoliv finanční pomoc v tomto složitém období. V neposlední řadě chci poděkovat našim tetám a strýcům, protože oni si poděkovat opravdu zaslouží.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.


Související články