Marek: Matka mě v 10 letech opustila a už se nevrátila. Měsíc jsme jedli jen suché housky, pak přišel zvrat

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Chlapec trpi hlady
Chlapec trpi hlady

Když se Marek, Míra a Matyáš dostali do Klokánku, byli to vyhublí kluci, kteří se sotva udrželi na nohou. Právě jejich podvýživa je ve škole prozradila, a proto učitelé kontaktovali sociálku.

„Kluci chodili do školy, měli dobré známky, na první pohled na nich nebylo znát, že by se u nich doma dělo něco špatného.

Ale učitelky si všimly, že se chlapci živí jenom suchými houskami, a že najednou až nezvykle hubnou,“ říká Klokánek.

„Proto kontaktovali sociální pracovnici, která zjistila, že už přes měsíc bydlí kluci sami. Na základě této informace byli potom chlapci odvezeni do Klokánku.

Mysleli si, že všechno zvládnou sami

Marek se v Klokánku brzy rozpovídal a zvykl si na nové prostředí jako první. I jeho mladší bráškové Míra s Matyášem nakonec začali kamarádit s ostatními dětmi.

„Vyprávěl nám, že se o ně matka nikdy příliš nezajímala, zhruba měsíc před přijetím do Klokánku je opustila a nechala je samotné, aniž by komukoli dala vědět,“ říkají tety.

„Prý si mysleli, že když budou mít ve škole dobré známky, nikdo si nevšimne toho, že doma nemají maminku. Chtěli se o sebe postarat, jako kdyby se nic nestalo.“

Pátrání po matce bylo neúspěšné. Kluci tak krátkou dobu zůstali v Klokánku a potom putovali do péče k tetě, k sestře své nezvěstné matky.

Matka se objevila a zase zmizela

U své tety si všechny tři děti rychle zvykly. Brzy se ale naskytl problém, který novou rodinu zaskočil. U dveří bytu se totiž jednoho večera objevila jejich matka.

Byla prý špinavá, vyhublá, bez peněz. Potřebovala sprchu a jídlo. Nějaký čas zůstala s rodinou. Její sestra jí sice přijmout nechtěla, nakonec si ale řekla, že sestru nemůže vyhodit na ulici.

Jenomže mezi dospělými probíhaly v domě jen hádky, sestry si vzájemně nadávaly, matka chlapců navíc jejich tetě několikrát ukradla peníze. Nakonec byli všichni vlastně rádi, když jednoho dne opět beze slova zmizela.

Jestli se žena za svými dětmi ještě někdy vrátí, nebo bude u své sestry opět hledat krátkodobý azyl, to není jasné. V současné době je to už několik let a kluci žijí spokojeně se svou tetou.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí – zřizovatele zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek, ve spolupráci s redakcí OnlyU

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí ve svých 15 zařízeních Klokánek pečuje o více jak 200 dětí. Děti přijímáme v jakoukoliv denní hodinu. Vzhledem k tomu, že děti nemůžeme při příjmu testovat a nelze jim zakázat návštěvy, dostávají se naši zaměstnanci do ohrožení života bez nároku na odměny.

Já jsem se nakazila při akutním nočním příjmu dětí. Byla jsem hospitalizována s těžkým průběhem Covid-19 v nemocnici, kde jsem strávila dva týdny.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří chápou naši těžkou situaci obzvlášť v této době a pomáhají nám pečovat o děti, které pomoc potřebují. Velký dík si zaslouží i naše tety a strýcové.

Děkujeme rovněž za všechny darované ochranné prostředky od soukromých firem a veřejnosti, které nám velmi chyběly z důvodu absence podpory státu. Pomohou nám chránit naše zaměstnance do doby realizace aktuálně slíbené pomoci od MPSV.

S přáním pevného zdraví Hanka Kupková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí.

Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300 – možnost online platby na webových stránkách. Za každý dar děkujeme.


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články