Majitel bytu vyhodil naslouchátko. Amálka (8) přišla o sluch a rodina o střechu nad hlavou

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
divka naslouchatko
divka naslouchatko

Příběh Amálky (8) a Šimona (9): Děti byly přijaty do Klokánku ve velmi tíživé situaci, rodina přišla o své bydlení. Děti a rodiče byli ze situace velmi smutní, ale jinou možnost nenašli. Širší rodinu neměli a azylové domy pro rodiny v nouzi neměly volné místo.

Situace rodiny byla tíživá

Děti přišly o všechny své věci, neměly ani školní pomůcky. Amálka však nejvíce trpěla tím, že majitel bytu, ve kterém dříve žili, vyhodil se všemi věcmi i její naslouchadla. Amálka má totiž vážnou poruchu sluchu a bez naslouchadel byla zcela hluchá. Pořízení nových sluchadel bylo pro rodinu finančně nedostupné.

Zdroj: 123RF.COM

Odezírala ze rtů

Amálka však byla moc šikovná a i bez naslouchadel se s okolím dorozumívala prostřednictvím odezírání ze rtů. Ve škole byla premiantkou. Vesele si hrála s dětmi a vždy, když k ní byl někdo otočený zády a ona neslyšela, dokázala ho upozornit, že potřebuje vidět na jeho obličej, aby spolu mohli hovořit.

Rodina z Prahy 8 podala pomocnou ruku

Amálka se i přes svůj velký handicap naučila výborně mluvit, takže ačkoli neslyšela, dokázala druhým slovně odpovídat. Na situaci Amálky jsme upozornili přátele a sponzory v našem okolí. Díky dobrému srdci jedné rodiny z Prahy 8 mohla být Amálce co nejdříve pořízena nová sluchadla, která jí rodina jako sponzorský dar zcela uhradila. Amálka byla neskutečně šťastná. S nadšením valila oči, že zase slyší! Protože bylo zrovna léto, užívala si zvuků přírody a překvapeně naslouchala i bzučení hmyzu létajícího kolem. Její stará sluchadla jí toto neumožňovala.

Rodiče se snažili celou situaci vyřešit

Sourozenci si v Klokánku užívali možnosti navštěvovat různé kroužky a moc rádi chodili na společné výlety. Rodiče je co nejčastěji navštěvovali a mezitím se snažili vydělat co nejvíce peněz, aby mohla celá rodina zase bydlet pospolu. Nakonec se uvolnilo místo v azylovém domě pro matky s dětmi, kam maminka s Amálkou a Šimonem společně odešli.

Otec si našel bydlení v okolí, aby si byli co nejblíže. Děti plakaly štěstím, že zase mohou bydlet s maminkou. Rodiče se snaží vydělat peníze na společný byt, ve kterém by mohli všichni společně bydlet.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační. Jména a věk dětí byly změněny.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články