Lola (12): Matka mě pálila cigaretami, když jsem moc křičela, dostala jsem řemenem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
divka popaleniny
divka popaleniny

Z příběhu teprve dvanáctileté dívenky Loly až mrazí. Kromě jména má dívka exotický také vzhled i původ. Její otec totiž pochází až z dalekého Senegalu. Žila dlouho jenom s matkou, ta se o ni bohužel ale nedokázala, dokonce ani nechtěla starat.

Dlouho žila s bezdomovci, matka ji psychicky i fyzicky týrala

„Matka jí říkala strašlivé věci. Nejčastěji urážela její vzhled a původ. Když nám to holčička vyprávěla, přišlo jí to zcela normální,“ popisuje teta z Klokánku. Lola měla paže plné jizev od cigaretových popálenin. „Když prý příliš křičela, dostala ještě řemenem. Maminka ji tak prý učila hodně vydržet,“ pokračuje Klokánek s vyprávěním.

Její psychický stav se bohužel horšil

Kdy přišla Lola do Klokánku, byla tichá, s vyrovnaným pohledem, příliš toho nenamluvila, spíše naslouchala. Nebylo na ní ale znát, že by v sobě dusila nějaké emoce. Jenomže poté, co se mohla mezi přátelskými lidmi uvolnit, všechny její pocity vyplavaly na povrch.

„Psycholožce trvalo několik měsíců terapie, než se dokázala dívka začlenit do běžné společnosti. Než se začala usmívat a bavit se s ostatními,“ říká Klokánek.

Nakonec se smála a radovala. Vzali si ji do péče milí lidé

Lola se nakonec naučila vycházet s ostatními a ze svých psychických problémů se dostala. „Nejvíce ji pobavila situace, kdy měla vši, a protože na její husté vlasy nic jiného nezabíralo, museli jsme použít majonézu,“ vykládá teta. „Ptala se, jestli pak budeme z té majolky ještě dělat salát. U ostatních dětí se to uchytilo. Když mají vši, všechny chtějí jedině ‚bramborový salát‘,“ dodává.

Lola se nakonec naštěstí nemusela k matce vracet. Do péče si ji vzali milé lidé, kteří ji seznámili s novými sourozenci. Lola tak skončila v malém rodinném domku obklopená lidmi, kterým na ní záleží.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Číslo sbírkového účtu: 3055103/0300. Za každý dar děkujeme.

Zdroj: Klokanek FOD

Související články