Lída (28): V době koronaviru mi domácí monitoring umožnil být doma s dcerkou při boji s leukémií

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
matka s dcerou
matka s dcerou

Nečekané události se připletly do života pacientce Lídě. Narodilo se jí dítě, ale dva roky po porodu jí partner opustil. Od té doby se potýkala s nekončící angínou, léčbou antibiotiky a nakonec jí byla diagnostikována akutní leukémie. V tu chvíli se jí obrátil život vzhůru nohama.

Angína skrývala závažnější onemocnění

„Zatímco jsme s pomocí lékařů bojovali s angínou, trápila mě další nemoc, o které jsem neměla tušení,“ tvrdí pacientka. Až po několika vyšetřeních bylo zjištěno, že trpí akutní leukémií a je třeba ihned přistoupit k léčbě. Situace byla o to horší, jelikož bylo nutné, aby se Lída starala o svou malou dceru.

Leukémie měla nepříjemné doprovodné signály

Pacientka se cítila často unavená, bez energie, často měla zvýšenou teplotu a někdy dokonce horečku. „Okolí si všimlo, jak jsem bledá a bez zdravé barvy,“ vypráví. Po identifikaci problému bylo v nejbližší době přistoupeno k chemoterapii, kterou vyžadoval zdravotní stav pacientky. Léčba byla tak náročná, že Lída často kolabovala.

Pacientka se musela vrátit do domácího prostředí

Lída je nejen matkou, ale také sestrou handicapované dívky, která je závislá na její pomoci. Právě z toho důvodu si pacientka nemohla dovolit dlouhé léčení mimo domácí prostředí. Pomocnou ruku jí nabídl Nadační fond Domácí Anděl, který jí zprostředkoval a zafinancoval možnost telemedicíny, tedy domácího monitoringu.

„Díky telemedicíně a vzdálenému monitoringu mě mohou lékaři sledovat z domova,“ vysvětluje pacientka. Pravidelně je hlídán její krevní tlak, tělesná teplota a Lída se vyhne zdlouhavým návštěvám ambulance a riziku nákazy koronavirem či jiné nemoci, která by měla negativní dopad na její již tak velmi oslabenou imunitu. Jelikož jsou údaje měřeny pravidelně, lékaři mají stálý přístup k aktuálním datům, mohou vyhodnotit situaci a určit, zdali je pacientka v pořádku a jak postupuje její zdravotní stav, případně upraví medikaci nebo dají pokyn k okamžité hospitalizaci.

Sama by na telemedicínu neměla finanční prostředky

„Zdravotní pojišťovna telemedicínu nehradí. Musela bych navštěvovat lékaře osobně a hledala bych za sebe náhradu, aby měl kdo pečovat o mé dítě i sestru,“ tvrdí. Dnes může Lída v domácnosti běžně fungovat, věnovat se své dceři a sestře, těšit se z jejich přítomnosti a hlavně se vyhne neustálému stresu a spěchu při návštěvách ambulance.

Na zdravotní stav dohlížejí jen odborníci

„Na začátku jsem byla trochu skeptická,“ tvrdí Lída. „Ale zdravotní informace začaly být sbírány pravidelně a pod vedením odborníků se konečně můžu těšit z lepšího stavu,“ a dodává „To, že jsem pod neustálým odborným dohledem, mi dává pocit jistoty a bezpečí v této nelehké situaci a to má ohromný dopad na mou psychiku a potažmo i na mé zdraví“

Článek byl zpracován na základě příběhu. Jméno bylo pozměněno a fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační.
Autor: Redakce ve spolupráci s Nadačním fondem Domácí Anděl

Zdroj: Domácí Anděl

 


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články