Libor (17): Jednoho dne se ve mně něco zlomilo. Pod náporem násilí a ponížení jsem utekl

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zoufaly kluk
zoufaly kluk

Libor je skoro dospělý, jak věkem, tak i svým jednáním. U mámy žít nemohl, protože byla slabá a nezvládala jeho výchovu. Odešel přes půl republiky žít k tátovi. Tam ale zažíval velké trápení.

Život ve strachu

Každou noc spal s brýlemi v ruce, aby mohl utéct, až se táta vrátí z hospody domů a bude mu chtít znovu ublížit. Bez brýlí kvůli své oční vadě nic nevidí.

Každým dnem jej doprovázelo násilí a úmorný hlad. Jedl jen rohlíky a co kde našel. Přesto chodil do školy a chtěl se vyučit. Dělal to proto, aby z něj jednou něco bylo a mohl se postarat o svou přítelkyni, kterou chtěl finančně zajistit. Má ji moc rád a je to pro něj životní motivace.

Schoval se v lese

Když otec přišel jednou večer opilý z hospody a začal Libora znovu napadat, křičet na něj a ponižovat ho, bylo to tak těžké, že se v něm něco zlomilo a utekl.

Zdroj: 123RF.COM

Přestože už byla v noci zima, spal venku v lese, svítil si zapalovačem a chtěl přečkat noc. Ráno došel do města na policii a všechno jim řekl. Do Klokánku byl přijat na žádost OSPOD. Libor byl překvapený, že takové zařízení jako Klokánek existuje. Neustále za všechno děkoval, za jídlo, za teplou vodu, za kalhoty, za vyprané prádlo. Postupně už ve spánku přestal držet svoje brýle a odkládal si je na noční stolek.

V Klokánku úplně ožil, přestože je už skoro dospělý, začal se chovat jako dítě. Začal dělat s ostatními vylomeniny a smát se na celé kolo. Pomáhal s mladšími dětmi. Začal taky chodit na nákupy. „Hlavně dál studuje, dál má svoji lásku. A jak sám říká, konečně má okolo sebe rodinu, kde si může dovolit být ten slabší a nechat se zahrnout láskou a pozorností. Až bude dospělý, pomůžeme mu sehnat byt,“ vysvětluje Klokánek.

Klokánek Libora učí šetřit a hospodařit s penězi, které má z brigád, aby jednou zvládl samostatný život. „Nás bude mít i dál nablízku, to je jeho velké přání, které mu s radostí splníme,“ vypráví Klokánek.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Za každý dar děkujeme a přejeme vám ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články