Lenka (15): Je těžké žít s tím, že o vás vůbec nestojí. Jaké to je, když si vás vlastní rodina nevybere?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
divka slzy bezmoc
divka slzy bezmoc

Lenka byla z dětí nejstarší, měla sestru a bratry. Matka dětí velmi pila a nebyla pro děti ani oporou, ani vřelou náručí. Občas dětem vypomáhala jejich teta, ale ta měla zájem jen o mladší bratry a sestru. O Lenku nestála.

S Lenkou byly problémy

Dívka neměla jednoduchou povahu, byla však velmi inteligentní. Dnes už je z ní mladá dáma. V Klokánku byla ze začátku nešťastná. Plakala, chyběli jí sourozenci, měla o ně obavu, protože byla zvyklá se o ně plně starat, přestože jí bylo teprve 15 let.

Výborně se učila. Byla ambiciózní a cílevědomá, a to ji drželo nad vodou. Dokázala se vlastní pílí dostat na střední zdravotní školu. Začala se věnovat sama sobě a dohánět všechno, na co předtím neměla čas ani prostor.

Začala se usmívat a žít

Nakonec se zapojila do dění v Klokánku. Začala potřebovat a vyžadovat blízkost dalších lidí, byla vstřícná a přátelská.
„Chtěla dál zůstat s námi v Klokánku, jenže to zákon neumožňoval. Její roční pobyt v zařízení už prodloužit nešlo. Ve spolupráci s OSPOD se podařilo najít volné místo v dětském domově ve stejném městě,“ vysvětluje Klokánek.

Zdroj: 123RF.COM

Lenka tak mohla pokračovat dál ve studiu, aniž by musela měnit školu. Stále chodí na návštěvy do Klokánku a zůstává s nimi v kontaktu. „Když něco potřebuje, přijde za námi. Už je samostatná, na jaře ji čeká maturita a pak práce v nemocnici. Plánuje, že bude dál studovat dálkově a možná nás všechny jednou bude léčit jako doktorka,“ usmívá se teta z Klokánku.

Chtěla být vždycky dobrá, chtěla být nejlepší, chtěla díky tomu zažít pocit, že je hodna lásky a pozornosti. „Je to šikovná mladá dáma. Má však komplikovanou a osobitou povahu. Přestože nezažila doposud mnoho dobrého, dovede dávat lásku a věrnost i svému příteli a budoucímu muži. Přejme jí, aby už ji nikdy nikdo nepřehlížel,“ vypráví Klokánek.

Fotografie jsou z důvodu citlivosti údajů pouze ilustrační, jméno bylo pozměněno.
Autor: Redakce ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí – zřizovatelem zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek

Takových příběhů je v Klokánku mnoho. Fond ohrožených dětí, ve svých zařízeních Klokánek, pečuje o více jak 200 dětí s různými příběhy, které se neustále mění. Rádi se s vámi o ně postupně podělíme. Průměrná doba pobytu dítěte v našem zařízení je 6 měsíců. Pomoci můžete i VY. Klokánkům pro rok 2020 chybí 30 % finančních prostředků na běžný provoz. Za každý dar děkujeme a přejeme vám KRÁSNÉ VÁNOCE A ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK.

Zdroj: Klokanek FOD


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články